«Шлях бригади швидкої допомоги тривалістю в життя людини»

Кожен з нас хоча б раз в житті мав справу з швидкою допомогою. В Київській області щороку близько 500 тисяч мешканців потребує екстреної та невідкладної медичної допомоги.

«Шлях бригади швидкої допомоги тривалістю в життя людини»

На початку 2016 року в області функціонували 102 бригади екстреної медичної допомоги при розрахунковій потребі в 156 бригад, з них лише 32 % становили лікарські бригади, а 68 % фельдшерські. Бригад невідкладної медичної допомоги в області функціонує 58. І це не задовольняє потребу.

«Шлях бригади швидкої допомоги тривалістю в життя людини»

Не поодинокими є випадки запізнення надання людині екстреної медичної допомоги. Причиною цього є недостатня кількість виїзних бригад та тривалість доїзду до віддалених населених пунктів. З наявних 107 санітарних автомобілів типу «А» служби екстреної медичної допомоги 62 автомобілі експлуатуються більше ніж 10 років і потребують заміни, 45 автомобілі типу «А», які використовуються екстреною медичною службою, не відповідають вимогам державного стандарту України та практично не мають права експлуатуватися. 

Серед причин смертності населення Київської області третє місце належить нещасним випадкам, травмам та отруєнням. Статистичні дані свідчать про загальну тенденцію до підвищення показників травматизму. Серед населення працездатного віку зазначені причини займають перше місце, внаслідок чого смертність перевищує аналогічні показники в розвинутих країнах світу в декілька разів.

Але схоже на те, що крига скресла. У березні цього року заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат України Ірина Сисоєнко організувала для фахівців Київщини поїздку та навчання до міста Харків з метою вивчити досвід роботи екстреної медичної допомоги.

Саме в цьому місті та області найкраще проведена реформа та створена комплексна система з надання екстреної медичної допомоги. Машина швидкої допомоги за викликом пацієнта приїжджає протягом 10 хвилин, як в місті, так і в сільській місцевості області. Як мені розповіла народний депутат, у Харкові працює єдина диспетчерська з сучасним комп’ютерним оснащенням, навчена команда диспетчерів, відбувається фіксація кожного виклику, відслідковується маршрут госпіталізації, пересування кожної машини швидкої допомоги. Шансів не доїхати, їхати надто довго, заблукати в дорозі або затриматись на АЗС – не має!

За словами Ірини Сисоєнко, в Україні насправді вже кілька років триває процес реформування системи охорони здоров’я, і, зокрема, екстреної медичної допомоги. Чотири роки тому (05.07.2012 р.) був прийнятий та введений в дію 01.01.2013 р. спеціальний Закон України «Про екстрену медичну допомогу».

«Проте віз і нині там. Реального реформування екстреної медичної допомоги в Київській області не відбуваються. Одні розмови та імітація реформ ситуацію тільки погіршували», – зазначає заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат України Ірина Сисоєнко.

З словами Ірини Володимирівни основними принципами екстреної медичної допомоги має бути постійна готовність до термінового надання медичних послуг, оперативне цілодобове реагування на виклики бригад швидкої медичної допомоги, доступність та безоплатність, своєчасність, якість та пріоритетність, послідовність та відповідність вимогам екстериторіальності. Від оперативності та якості екстреної медичної допомоги безпосередньо залежить життя людини, а це потребує функціонування єдиної диспетчерської служби, необхідної кількості автомобілів швидкої допомоги, поліпшення технічного, технологічного і кадрового забезпечення екстреної медичної допомоги.

«Тому якість надання екстреної та невідкладної медичної допомоги потребує кардинальних змін», – наголошує Ірина Сисоєнко.

Для покращення ситуації у Київській області в облдержадміністрації проводились регулярні наради з удосконалення надання екстреної медичної допомоги, що були організовані та за участі народного депутата України Ірини Сисоєнко, в.о. Міністра охорони здоров’я України Віктора Шафранського, голови Київської облдержадміністрації Максима Мельничука, заступника голови Київської облдержадміністрації Ігора Любка, директора департаменту охорони здоров’я Київської облдержадміністрації Олега Ременника, заступника директора департаменту охорони здоров’я,начальника управління економічного планування, фінансово-бухгалтерського обліку та медичного забезпечення Сергія Васильєва, голови Макарівської райдержадміністрації Тетяни Семенової та головних лікарів Броварської, Бориспільської, Васильківської, Обухівської, Макарівської, Білоцерківської районних лікарень, Білоцерківської міської лікарні № 2 та інших фахівців.

За результатами спільної роботи розроблена обласна програма створення єдиної системи надання екстреної медичної допомоги на період 2016-2018 років, яка зумовлена необхідністю кардинального поліпшення організації надання екстреної медичної допомоги. Обласна програма «Про подальше вдосконалення екстреної медичної допомоги в Київській області на 2016-2018 роки» направлена на:

– покращення доступності екстреної медичної допомоги для населення, забезпечення дотримання нормативу доїзду бригад екстреної медичної допомоги до пацієнтів у межах 10 хвилин у містах та 20 хвилин в сільській місцевості;

– створення централізованої диспетчерської, укомплектування її сучасним серверним обладнанням, комп’ютерною технікою, обладнання, новітнього програмного забезпечення для прийому та передання викликів екстреної (швидкої) медичної допомоги, що дасть можливість отримати об’єктивну й оперативну інформацію про роботу бригад служби ЕМД області, поліпшить транспортну доступність, обсяги та якість надання екстреної медичної допомоги населенню області;

– поліпшення матеріально-технічної бази служби екстреної медичної допомоги шляхом забезпечення відповідним медичним обладнанням та санітарним автотранспортом;

– забезпечення роботи бригад невідкладної медичної допомоги в цілодобовому режимі;

– обладнання автомобілів GPS-навігаторами та датчиками контролю витрат пального на автомобілях служби екстреної медичної допомоги;

– реорганізація існуючих приймальних відділень центральних районних лікарень та багатопрофільних міських лікарень сучасних відділень невідкладної медичної допомоги.

Реалізація цієї Програми дозволить, зокрема:

– підвищити ефективність і якість надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному та госпітальному етапах;

– забезпечити доступність екстреної медичної допомоги для міського та сільського населення на території області;

– удосконалити систему моніторингу і управління екстреною медичною допомогою на обласному рівні;

– впровадити єдині технологічні вимоги і медико-економічні стандарти надання швидкої медичної допомоги;

– скоротити летальність серед хворих і потерпілих у процесі госпіталізації у невідкладних станах на 10%;

– покращити умови праці та систему оплати праці працівників екстреної та невідкладної медичної допомоги та зміцнити кадровий потенціал.

«Розраховую на прийняття цієї програми депутатами Київської обласної ради. Адже саме вирішення проблем в охороні здоров’я повинні стати пріоритетними для депутатів всіх рівнів. Буду робити все можливе, щоб екстрена медична допомога ефективно запрацювала і в Київській області. Саме від якості роботи цієї служби і своєчасного приїзду швидкої допомоги залежить життя людей!», – наголосила Ірина Сисоєнко.