Раніше квартира окуповувалася за 8–10 років, зараз потрібно 30

— Кредитування житла в Україні в найближчі п’ять років не відновиться, — говорить аналітик ринку нерухомості Сергій Костецький, 37 років.

— Зараз можна оформити іпотеку лише у гривні. До кризи майже 70 відсот­ків кредитів були валютні, під 12 процентів річних. На кредити в національній валюті не можна встановити стабільні відсотки. Нацбанк то опускає, то піднімає облікову ставку. Вона впливає на те, чи дешевшатимуть кредити. Такі дії регулятора — ознака, що в державі не все добре. А з урахуванням того, що курс долара постійно зростає — ризики збільшуються. Найближчими роками ставка за кредитами на житло триматиметься на рівні 15–20 річних.

Банки пропонують іпотеку під 19–21 відсоток. Плюс треба одразу ­опла­тити третину чи половину позики. На кого розраховані такі умови?

— Ринок нерухомості перестав цікавити банки. Деякі кредитують, але умови неадекватні. Якщо квартира коштує 50 тисяч доларів, то іпотеку дадуть максимум на третину суми. І на короткий термін — рік чи два.

А в інших країнах на яких умовах дають позики на житло?

— В Європі ставка — до 3 відсотків річних. Для України реальна — ­10–13 відсотків. За таких умов ринок нерухомості почне оживати.

Відновлення кредитування вигідне забудовникам? Чи вони вже пристосувалися і їх задовольняє розстрочка, яку надають клієнтам?

— Зараз будинки зводять завдяки клієнтам. Є покупці, які платять гроші — дім споруджують. Немає — будівництво заморожують. Усі компанії, що зараз є на ринку, врахували наслідки кризи 2008 року. Тоді мали дохід 300 відсотків. У пік кризи — 100. Тепер задовольняються 20 відсотками. Вартість квадратного метра житла не змінювалася три останні роки. Лишається 15–20 тисяч гривень. Раніше люди активно вкладали гроші в нерухомість. Квартири здавали в оренду або просто залишали пустими. Тепер це неможливо. Насамперед через високі тарифи на комунальні послуги. Податок на житло також вплинув. Зробити ремонт і здати житло в оренду — ще невигідніше. Раніше квартира окуповувалася за 8–10 років, зараз потрібно 30. Перепродавати житло теж стало невигідно. Нерухомість купують лише для себе і то за великої потреби.

Торік уряд дозволив Державній іпотечній установі здавати квартири в оренду з правом викупу.

— Це невигідний проект. Такі новини зазвичай з’являються перед виборами. Забудовник має звести житло за власний кошт, а потім роками отримувати копійки за оренду. Жоден не піде на це.