РАДА СУДДІВ КАТЕГОРИЧНО ПРОТИ АРЕШТУ СУДДІВ-хабарників БЕЗ ЇХ ЗГОДИ

Слідчі НАБУ не мали права звертатися до суду з метою обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою стосовно затриманого на хабарі в $ 22 тис. судді Солом’янського районного суду Києва Сергія Зінченка без згоди на це Вищої ради правосуддя.

Про це у вівторок на брифінгу заявила голова Ради суддів України Валентина Симоненко.

«Відповідно до положень Конституції без згоди Вищої ради правосуддя суддя не може бути затриманий чи взятий під варту або арешт за винятком затримання судді під час або відразу після скоєння тяжкого злочину, або особливо тяжкого злочину. Тобто виняток стосується лише затримання суддів», – сказала вона.

За словами Симоненко, якщо суддю затримали під час скоєння тяжкого злочину, правоохоронний орган має право затримати суддю на 72 години і протягом цього часу звернутися в ВСП для отримання згоди на обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. При цьому ВСП повинна розглянути таке звернення від Генпрокуратури протягом 5 днів.

«До цього часу, виходячи з постанови суду і виходячи з заяви Вищої ради правосуддя, слідчі органи не звернулися для отримання згоди Вищої ради правосуддя для обрання запобіжного заходу у вигляді арешту. Затримання було і воно відбувалося відповідно до закону, але для арешту потрібна була згода ВСП перед тим як звернутися до суду для обрання запобіжного заходу (тільки у вигляді утримання під вартою – ред.)», – Пояснила вона і додала, що для обрання будь-якої іншого запобіжного заходу, крім тримання під вартою, згода ВСП не потрібно.

За словами Симоненко, обов’язковість згоди ВСП на арешт судді є своєрідним запобіжником. Адже, якщо в разі притягнення судді до відповідальності будуть порушені процедури, це може бути підставою, щоб звільнити людину від відповідальності або до наступного рішення Європейського суду на користь подозреваемого.Як повідомлялося, суддю Солом’янського районного суду міста Києва Сергія Зінченка і його посередника затримали ввечері 26 січня під час отримання 22 тисяч доларів хабара. Посередником в одержанні хабара виявився директор одного з адвокатських бюро.

29 січня Галицький районний суд Львова відмовив у задоволенні клопотання детективів НАБУ про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно судді Солом’янського райсуду Києва Сергія Зінченка, підозрюваного у хабарництві.

У той же час Директор НАБУ Артем Ситник вважає, що для здійснення правосуддя треба дозволити затримувати суддів без згоди Вищої ради правосуддя. Про це він заявив сьогодні на брифінгу.

«Ми вважаємо, що необхідно затримувати суддів без згоди Вищої ради суддів, оскільки такі дії є неприпустимими і дискредитують судову реформу», – сказав Ситник.

Він зазначив, що така вимога нівелює судову реформу, яка зараз починається і є останнім шансом для України зробити процес реформ незворотнім.

Ситник нагадав, що 26 січня правоохоронними органами був затриманий суддя Солом’янського райсуду міста Києва під час отримання хабара в розмірі 22 тисяч доларів за сприяння у знятті арешту на майно, яке знаходилося в заставі.

І у цій справі виникли «неприємні речі. Ми не могли обрати запобіжний»захід. Ситник пояснив, що детектив з прокурором клопотали про обрання запобіжного заходу – утримання під вартою, «але нам написали, що необхідно отримати на це згоду Вищої ради правосуддя для того, щоб ставити питання про арешт або домашній арешт судді» .За словами Ситника, ця норма незрозуміла, тому що ряд суддів вже були затримані без даного згоди і тільки тепер це рішення з’явилося. Національне антикорупційне бюро вважає, що така норма не буде сприяти впровадженню судової реформи.