Продаж землі, пенсійна реформа і скорочення бюджетників. Опублікований текст нового меморандуму з МВФ

Довгограюча сага з отримання Україною четвертого кредиту МВФ наближається до завершення. На 20 березня заплановане Засідання Ради директорів МІЖНАРОДНОГО, валютного фонду на якому буде завершений перегляд програми розширеного фінансування EFF, за підсумками якого Україна може бути надано четвертий транш фінансування, об’ємом SDR734,05 млн (близько $ 1 млрд).

При цьому в меморандум про економічну і фінансову політику України були внесені істотні зміни. Однак офіційний Київ не поспішає з публікацією документа. Міністерство фінансів України повідомило, що текст меморандуму буде оприлюднено після засідання Ради директорів МВФ.

Тим часом партія “Батьківщина” на офіційному сайті оприлюднила нову редакцію меморандуму. Його автентичність поки не підтверджена. Але пункти в загальному і цілому відповідають тій інформації, яка раніше вже просочилася в ЗМІ.

У тексті можна виділити кілька основних тез:

1) Пенсійна реформа і підвищення ставок ЄСВ

ВЛАДА обіцяє МВФ, що Верховна Рада прийме до кінця квітня 2017 комплексну пенсійну реформу, яка вступить в силу з 1 січня 2018. У документі не йдеться безпосередньо про підвищення пенсійного віку. Замість цього використовуються хитрі формулювання з яких, втім, можна зробити висновок, що зміна пенсійного віку все-таки в тому чи іншому вигляді станеться. І не тільки це.

(І) Гнучка система. Новий набір варіантів виходу на пенсію з широким діапазоном пенсійного віку, передбачає значну можливість вибору, в залежності від загального трудового стажу, а також з пенсійними виплатами, які заохочують громадян до продовження трудової діяльності і більш пізнього виходу на пенсію;

(II) Економія виплат за рахунок збільшення обов’язкового стажу. Передбачається скорочення витрат на пенсії в розмірі не менше 3% ВВП в довгостроковій перспективі (в порівнянні з рівнем витрат в 2016 року), в тому числі за рахунок збільшення ефективного трудового стажу для виходу на пенсію

(III) Ця загальна система буде застосовуватися до всіх видів зайнятості, за винятком обмеженого переліку небезпечних професій. Для таких професій будуть введені додаткові ставки ЄСВ, які будуть виплачуватися роботодавцями і які будуть накопичуватися на персоніфікованих рахунках і використовуватися як проміжне фінансування між достроковим виходом на пенсію і визначеною вище системою.

2) Скорочення бюджетників

До кінця червня Україна зобов’язується почати середньострокову програму скорочення зайнятості в державному секторі, яка скоротить кількість працюючих у бюджетній сфері (за винятком військових). Скорочувати планується на 4% до кінця 2017 року, і ще на 10% до кінця 2019 року.

Чиновників міністерств і відомств до кінця 2017 скоротять на 5%, і ще на 10% до кінця 2019 року.

3) Адресні субсидії, їх монетизація і розстрочка

До кінця липня 2017 Україна зобов’язується переглянути систему комунальних субсидій домогосподарствам (КСД) для поліпшення адресності; ввести коригування соціальних норм в непікові місяці протягом опалювального сезону; і застосувати тариф на розподіл газу і опалення на основі потужності, який дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці. Зміни вступлять в силу з 1 Травня 2017 та сприятимуть обмеженню витрати на субсидії з оплати комунальних послуг 47 млрд грн в 2017 році році.

Крім того, до кінця серпня 2017 г. Київ обіцяє прийняти постанову Кабінету міністрів про монетизацію допомоги в рамках субсидій на оплату житлово-комунальних послуг на рівні компаній. Також планується скасувати схеми, за якими домогосподарства можуть здійснювати оплату за опалення протягом 12 місяців  – в розстрочку.

4) Відмова від подальшого підвищення мінімалки

У меморандумі Україна обіцяє утримуватися від подальшого підвищення мінімальної зарплати в 2017 році, а будь-які підвищення в 2018 враховувати в контексті їх впливу на безробіття, в тому числі серед молоді, і конкурентоспроможність.

5) Підвищення тарифів на газ

(Я) Перегляд тарифів кожні півроку. Україна зобов’язується кожні півроку коригувати ціни на газ внутрішнього видобутку,  1 починаючи квітня 2017 року з тим, щоб його ціна залишалася паритетною до ціни імпортованого газу.

Перегляд здійснюється за умови зміни цін імпортного газу більш ніж на 10%.

6) Посилення повноважень НАБУ

Верховна Рада прийме закон, який передбачає посилення повноважень НАБУ кінця травня 2017 року, ймовірно, мова йде про отримання НАБУ права на прослухлвування, хоча безпосередньо про це в тексті меморандуму не йдеться. Надалі Україна зобов’язується підтримувати виняткові повноваження НАБУ з розслідування фактів корупції з боку чиновників

7) Антикорупційний суд

Українська сторона зобов’язується до середини квітня 2017 подати до Верховної Ради відповідні законопроекти про Антикорупційний суд і прийняти їх до середини червня. Ці законопроекти будуть містити положення, забезпечувати бюджетну автономію системи антикорупційних судів і визначати процес відбору антикорупційних суддів. Передбачається, що Антикорупційні суди запрацюють в Україні до кінця березня 2018 року.

8) Ринок сільгоспземлі

Україна обіцяє МВФ ухвалити закон про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується до кінця травня 2017. Це дозволить зняти з кінця 2017 року діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та дозволити продаж землі, що знаходиться в державній та приватний власності, відразу ж після цього.

9) Приватизація ОПЗ і Центренерго

Україна зобов’язується удосконалити законодавчу базу для приватизації підприємств і розширити коло об’єктів, які підпадають під приватизацію.

Приватизацію ВАТ “Одеський припортовий завод” планується завершити в першій половині 2017 року. Паралельно, уряд буде ініціювати приватизацію великої кількості держпідприємств – ПАТ “Центренерго”, “Турбоатом”, “Укрспирт”. Завершити її планується до вересня 2017 року.