Поради лікарів: Як лікувати новий коронавірус вдома та коли викликати швидку

У країнах зі значним поширенням коронавірусу нині навіть не всім людям, в яких є симптоми, роблять тест. Легким пацієнтам пропонують залишатись вдома та лікуватись симптоматично, а до медиків звертатись лише за критичних кондицій. Як лікувати новий коронавірус вдома та коли викликати швидку – видання National Geographic розпитало шістьох медиків про методи, які нині застосовуються.

Як побороти високу температуру

Близько 80% випадків захворювання на COVID-19 протікають у легкій або середній формі тяжкості та не потребують госпіталізації. Лікарі рекомендують пацієнтам самоізолюватись, пити багато рідини, добре харчуватись та лікувати симптоми.

Для того, щоб збити температуру, лікарі радять, не тільки у випадку нового коронавірусу, а й для інших пов’язаних з гарячкою захворюваннях, спочатку використовувати парацетамол, і тільки якщо він не допомагає, переходити на ібупрофен. Лікарі кажуть, що ібупрофен може викликати сильні побічні ефекти, такі як хвороби нирок, виразка шлунку та шлункова кровотеча.

Втім, кажуть медики, і парацетамол не такий безпечний, і люди мають його вживати тільки, якщо в них нема алергії та здорова печінка. Загальна добова доза не має перевищувати 3000 міліграмів, але бажано до цієї межі і не наближатись.

“Передозування парацетамолом – одна з поширених причин гострої печінкової недостатності у США”, – каже лікар. Пацієнти мають зважати, що у популярних комплексних ліках від застуди вже є парацетамол, і враховувати його кількість у добовій нормі препарату. Також зазначають, що парацетамол не сумісний з алкоголем, адже підвищує навантаження на печінку.

Коли звертатись до лікаря

Якщо є ускладнення дихання та дійсно тривожні симптоми – треба викликати лікарів, або за змоги самому їхати в лікарню. У країнах зі значним поширенням коронавірусу шпиталізують лише найважчих пацієнтів. Перше, що роблять лікарі, це нормалізують рівень кисню у пацієнта, нормалізують тиск та кількість рідини в легенях, також збивають високу температуру. У найважчих випадках пацієнта підключають до апарату штучної вентиляції легень. У найгіршому випадку коронавірус може викликати серйозні захворювання легень. Які можуть лікуватись лише під наглядом медиків у лікарні.

Як можна полегшити свій стан

Невелике дослідження в Ухані показало, що лежання на животі позитивно позначається на легенях. Експеримент провели на 12 пацієнтах, в яких коронавірус викликав гострий респіраторний дистрес-синдром, пише Neurosciencenews. Це важке захворювання легень розповсюджене як наслідок коронавірусної інфекції. Експеримент тривав 6 днів і проводився на тих, хто потребував штучної вентиляції легень. Результат показав, що лежання на животі допомагало швидше відновлювати власне дихання в пацієнтів або ж не підвищувати тиск апарата, що могло бути шкідливим. Тож медики припускають, що ця поза може полегшити дихання.

Чи вживати ліки від малярії хлорокін та азітроміцин

Хоча заява про ймовірну ефективність цих ліків прозвучала від президента США Дональда Трампа, поки що недостатньо даних, чи дійсно ці ліки допомагають і в якому дозуванні їх вживати. Тому, від них варто утриматись.

Ліки від коронавірусу: чому не варто скуповувати препарати, про які пишуть ЗМІ та говорять публічні люди
чому не варто скуповувати препарати, про які пишуть ЗМІ та говорять публічні люди

Чи безпечні ліки від підвищеного тиску

Інгібітори АПФ, які використовуються для нормалізації тиску, за деякими заявами необхідно припинити вживати, якщо ви захворіли на новий коронавірус. Деякі дослідження вказують на те, що ці ліки допомагають коронавірусу комфортно облаштуватись у легенях людини. Втім нині немає доказів, що ці ліки погіршують стан під час коронавірусної інфекції. Тому, якщо вам вже прописаний препарат, то не потрібно припиняти його вживати, якщо у вас підтвердився COVID-19.

Люди з високим тиском та проблемами серця більш вразливі перед новим вірусом, але це швидше за все пов’язано із самою серцевою недугою, а не з ліками від неї. І взагалі, ймовірно, навпаки інгібітори здатні допомогти людині поратись з інфекцією. Але нині тільки вивчають, чи відрізняється перебіг хвороби у людей з високим та низьким тиском, тому самопризначати собі ці ліки неможна.

Які ліки найбільш перспективні

Медики в усьому світі намагаються тестувати різноманітні ліки, які вже існують, у боротьбі з коронавірусом. Найбільше позитивних очікувань опитані для публікації медики покладають на противірусний препарат ремдезівір. Ремдезівір працює, імітуючи будівельний блок вірусної РНК, перешкоджаючи здатності вірусу до розмноження. В одному з широко відомих китайських досліджень, опублікованому 4 лютого, повідомлялося, що ремдезівір порушив реплікацію SARS-CoV-2 в лабораторії. Але препарат все ще експериментальний і зазнав невдач у минулому. Ремдезівір спочатку був розроблений для боротьби з еболою, але її клінічні випробування на людях врешті не вдалися.

Незалежно від того, щоб знайти життєздатне лікування, потрібно суворо контролювати клінічні випробування на людях, а це потребує певного часу.