Політики і бізнесмени масово запускають сонячні і вітряні станції за високим “зеленим” тарифом

Нові “зелені” енергопотужності по високому “зелениму” тарифу запускають компанії постмайданних політиків, близьких до них бізнесменів і олігарха Ріната Ахметова. Про це йдеться в розслідуванні Про це йдеться у розслідуванні “Наших грошей з Денисом Бігусом“.

Парламент зберіг розмір спецплати ( “зелений” тариф) для об’єктів альтернативної енергетики, введених в 2019 році. Серед основних бенефіціарів – постмайдановські політики і наближені до них бізнесмени. Холдинг Ріната Ахметова, група ICU з орбіти Петра Порошенка, бізнес Авакова-Котвицького, група ETG, за якою може стояти Микола Мартиненко та інші.

Відзначається, що тільки за перші три місяці 2019 року нових сонячних і вітряних станцій було введено більше, ніж за весь 2018 рік.

Політики і бізнесмени масово запускають сонячні і вітряні станції за високим "зеленим" тарифом

Електроенергію, вироблену об’єктами, запущеними в 2019 році, держава зобов’язалася викуповувати за високими “зеленим” тарифом до 2030 року. Цей тариф в 10 разів перевищує плату за електроенергію, вироблену атомними електростанціями.

Оплату “зеленим” енерговиробникам здійснює держпідприємство “Енергоринок” з коштів СПОЖИВАЧІВ.

Найбільш грандіозні плани по запуску станцій, що працюють на “зеленому” тарифі у холдингу Ахметова. До кінця 2019 го в ДТЕК планують збільшити власні потужності в альтернативній енергетиці в 5 разів у порівнянні з 2018 роком. За даними ЗМІ, у 2018 році “зелені” проекти холдингу Ахметова, отримали від ДП “Енергоринок” близько 2,9 млрд грн.

Крім того, заробляти на “зеленому” тарифі з цього року почне ряд компаній, близьких до постмайданних політиків.

Свій перший проект в цьому секторі нещодавно запустила інвестгруппа ICU з орбіти президента України Петра Порошенка. Серед співвласників ICU Макар Пасенюк, фінансовий радник Порошенка.  На питання, чи не здійснює ICU інвестиції в сонячну енергетику в інтересах третіх осіб, зокрема, самого Порошенка, в компанії заперечили. ICU невдовзі планує відкрити СЕС на 35 МВт, – в Херсоні (“ЕК “Солар капітал”) і в Миколаївській області (загальна потужність 127 МВт).

Збільшить свої “зелені” потужності в цьому році збирається і народний депутат з БПП Максим Єфімов.  За даними журналістів, вітряні парки нардепа Єфімова у 2018-му отримали від ДП “Енергоринок” 840 млн грн (ПрАТ “Вітряний парк Очаківський”, ТОВ “Вітряний парк Причорноморський”, ТОВ “Вітряний парк Благодатний”). А на початку 2019-го право на “зелений” тариф з’явився і в Ольвійської ВЕС депутата.

Це той депутат, на матір якого нещодавно переписали київський комплекс “Парковий” з “вертолітним майданчиком Януковича” на даху.

Дивіться розслідування

В цей же час  Верховна Рада все ж заборонила встановлювати домашні сонячні електростанції на землі. Депутати схвалили поправку, якою заборонили українцям встановлювати сонячні панелі не на дахах своїх будинків.

Відповідну поправку затвердили під час ухвалення закону 8449-д.

Народний депутат Вікторія Войціцька написала про це у ФБ:

Вимагаю скасувати протиснуте олігархами голосування за несправедливий законопроект 8449-д!

Учора було невдале 25 квітня. Невдале для України. Зате вдале для Рината Ахметова.

Зранку Антимонопольний комітет дозволив ДТЕК створити монополію на ринку обленерго. А увечері пропорошенківська більшість в Верховній Раді подарувала Ахметову можливість будувати гігантські сонячні і вітрові електростанції, заборонивши при цьому нормальний розвиток малої сонячної енергетики.

Вигідний олігархам 8449-д, перекриває кисень малим сонячним електростанціям, які можуть собі дозволити звичайні люди і малий та середній бізнес. Проштовхнутою вчора поправкою власникам малих СЕС заборонено встановлювати панелі на своїх власних ділянках – дозволено лише на дахах і фасадах. Це робить малі СЕС практично економічно невигідними, особливо на фоні великих СЕС, для яких обмежень немає.

Таким чином, ми отримали під виглядом типу прогресивного закону про зелені аукціони підступний і несправедливий документ, що лобіює інтереси кількох великих бізнесменів за рахунок всіх решти українців. Одним можна забудовувати сотні гектарів землі своїми величезними станціями а іншим заборонено користуватись своєю землею на власний розсуд. Одним можна отримувати 25% в євро, а іншим свідомо роблять невигідні умови для будівництва домашніх електростанцій.

Послідовно виступаючи проти несправедливості у енергетиці, я, разом з тим, вимагаю від колег-депутатів суворого дотримання норм Регламенту при ухваленні законів. Так, от вчора при ухваленні 8449-д Регламент Верховної Ради був грубо порушений. Поправки голосувалися пачкою, що не дозволено законом. Тільки тому, власне, ці поправки і проштовхнули.

Тому сьогодні я зареєструвала проект постанови про скасування вчорашнього рішення Ради про прийняття в цілому 8449-д та написала заяву спікеру Парубію з вимогою не підписувати несправедливий закон, прийнятий з грубими порушеннями.

Вимагаю розгляду питання про скасування 8449-д вже на найближчому пленарному тижні. Верховна Рада повинна вміти виправляти свої помилки. Помилки, що коштуватимуть всім українцям додаткових мільярдних витрат.