Переяславщина просить нардепів залишити у спокої район

Минулого тижня Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади щодо адміністративно-територіального устрою затвердив замість Переяславського району – Бориспільський. Переяславська міська рада вже звернулась до Президента, голови та депутатів Верховної Ради, Міністра розвитку громад та територій щодо збереження Переяслава районним центром. Аргументують це тим, що місто має ряд переваг перед Борисполем. У Борисполі ж вважають, що ідеальним варіантом було б залишити усі три райони – Бориспільський, Броварський та Переяславський. Про це пише  KV

Звернення

2 липня депутати Переяславської міської ради прийняли рішення “Про звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, депутатів Верховної Ради України, Міністра розвитку громад та територій, голови комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної ради України щодо створення Переяславського району”.

Там зазначається, що Міністерством розвитку громад та територій розроблено та оприлюднено проєкт адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня Київської області на основі пропозицій обласних державних адміністрацій та тривалих консультацій з асоціаціями і експертним середовищем, яким запропоновано створення 6-ти одиниць субрегіонального рівня, в тому числі і з адміністративним центром у місті Переяслав.

“З метою проведення комплексної реформи децентралізації, сприяння місцевому та регіональному розвитку, збалансуванню загальнодержавних потреб з інтересами територіальних громад, Переяславська міська рада звертається до вас із проханням підтримати створення 6-ти одиниць субрегіонального рівня, в тому числі і з адміністративним центром у місті Переяславі. Такий варіант поділу на райони відповідає методичним рекомендаціям щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня та враховує інтереси мешканців віддалених сіл Київщини”, – йдеться у зверненні.

Альтернативний законопроєкт, який був затверджений 30 червня на засіданні комітету Верховної Ради України, передбачає замість адмінцентрів у Переяславі та Борисполі, адмінцентри у Борисполі та Броварах.

Аргументи

У зверненні депутати наполягають, що Переяслав має статус міста обласного значення, розташований рівновіддалено від населених пунктів району та має всю необхідну інфраструктуру.

Зокрема – якісну медичну інфраструктуру, оскільки Переяслав-Хмельницьку ЦРЛ включено до закладів охорони здоров’я Київської області, які перепрофільовані для надання медичної допомоги пацієнтам з коронавірусною хворобою. Хворі мешканці з Березані, Баришівки, Яготина та Борисполя лікуються від COVID-19 саме в Переяславі.

Освітню інфраструктуру – університет Григорія Сковороди, Державний професійно-технічний навчальний заклад “Центр професійно-технічної освіти”, гімназію, 7 шкіл, 5 садочків та Комунальний заклад Київської обласної ради ліцей-інтернат “Патріот” з посиленою військово-патріотичною підготовкою, дитячу музичну школу імені Павла Сениці і дитячу художню школу.

У Переяславі є міськрайонний суд, прокуратура, служба безпеки України, міськрайонне відділення поліції, що обслуговує Баришівку, Згурівку, Березань, Яготин, Переяслав та Переяслав-Хмельницький район, податкова інспекція, пенсійний фонд, казначейська служба, сервісний центр МВС України, філія газового господарства, відділення “Укртелекому”, Центр надання адміністративних послуг.

Через місто проходить автомагістраль Бориспіль-Дніпро Н 08. За 27 кілометрів від Переяслава є залізнична станція.

Місцева влада

Мер Переяслава Тарас Костін розповів, що вони сподіваються на перегляд рішення комітету Верховної Ради.

Переяславщина просить нардепів залишити у спокої район

“На наше звернення поки ніхто не відреагував, чекаємо відповіді. Таке рішення комітету Верховної Ради стало для нас неочікуваним. До засідання і Міністр громад, і КОДА висловлювались за Переяславський район. Голова підкомітету аргументував рішення тим, що ніби-то на зустрічі громад голосування було проти Переяслава. Але ми вважаємо те голосування нерепрезентативним, воно не відображає реальної ситуації. І вважаємо це порушенням. Зараз спілкуємось з головою комітету і від нього залежить, чи буде перегляд рішення”, – каже він.

У районі позицію міста підтримують і також мають намір обстоювати збереження історичного Переяславського краю.

Як розповів заступник голови Переяслав-Хмельницької районної ради Іван Бугаєнко, депутати минулого тижня збиралися на позачергову сесію і обговорювали ситуацію, що виникла. Район дуже негативно сприйняв цю новину. У результаті були підготовлені звернення до голови Верховної Ради та відповідного комітету, Президента.

Переяславщина просить нардепів залишити у спокої район

“У листах  наголошується, що з історичної точки зору, розташування та всіх параметрів визначеної методики Мінрозвитку громад, Переяслав якнайкраще підходить під визначення адмінцентру нового районування. Але це питання було вирішено, скоріш за все, кулуарно. Зауважу, що саме Мінрозвитку громад запропонувало створення Переяславського району і цю позицію підтримав Кабмін відповідним розпорядженням. Верховна ж Рада спирається на те, що на зібранні у КОДА сільські голови Згурівки, Березані, Баришівки, Яготина висловили думку щодо приєднання до Борисполя та Броварів. Голова підкомітету зауважив, що лише двоє висловилися “за” Переяслав. Проте це неправда, Переяслав підтримали шість осіб – чотири голови ОТГ нашого району і мер Переяслава разом із заступником. Зустрічалися ми і з головою комітету місцевого самоврядування Андрієм Клочко, який зауважив, що консультації з приводу визначення Переяслава адмінцентром ще тривають”, – говорить він.

Позиція Борисполя

У коментарі голова Бориспільської міської ради Анатолій Федорчук розповів, що вони однозначно “за” створення Бориспільського району. У цьому питанні з містом  солідарне і керівництво районної ради, яке також обстоює принципову позицію – зберегти Бориспільщину.

Переяславщина просить нардепів залишити у спокої район

“Все ж таки на території Борисполю розташований міжнародний аеропорт, це пристоличний регіон. Те, що це не буде зручно переяславцям – це факт, але нерозумно і Борисполю йти до Переяслава. Не хотів би вдаватися у коріння цього питання, тому що кожне з міст було засноване у різні часи. Це все неправильний підхід. Методику розробив Кабмін, Мінрозвитку громад, згідно якої було спочатку утворено Бориспільський та Переяславський райони. Згодом громада Броварів постала проти такого розподілу, що і призвело до розгляду на карті Київщини вже Броварького та Бориспільського районів. Кожен буде обстоювати свій район – і це зрозуміло. Та найголовніша проблема у цій ситуації – це те, що ми досі не знаємо, які функції виконуватимуть райони і які вони матимуть повноваження. Можливо, ми даремно боремося? Ідеальний варіант, якщо суспільство настільки вже розбурхане, це залишити всі три райони”, – додав мер.

Думка

У коментарі керівник Офісу реформ в Київській області Володимир Удовиченко зауважив, що області з Мінрозвитком громад практично вдалося погодити варіант розподілу області за районами. Наразі же спостерігаються кардинальні зміни щодо адмінцентрів. 

За його словами, Ірпінський район таки замінено на Бучанський, що попередньо викликало низку невдоволень з боку місцевої влади Ірпеня. Разом з тим буде створено Обухівський район і частина Васильківського району увійде до нього, а решта – до Фастівського району. Проте активісти і влада Васильківського району також розпочали боротьбу й обстоюють збереження свого району.  І на Лівобережжі Київщини у результаті виникла проблема щодо розподілу між Броварським, Бориспільським та Переяславським районами.

Переяславщина просить нардепів залишити у спокої район

“Є відпрацьований проєкт постанови Кабміном, у якому була врахована думка саме Київської області щодо утворення Переяславського району. У форматі, який пропонувало міністерство розвитку громад також передбачався Броварський та Переяславський райони. На превеликий жаль, наразі цей район виключили із переліку шести районів субрегіонального рівня. З урахуванням усіх розглядів, враховуючи методичні рекомендації і думки влади Бориспільського району, об’єднаних громад, комітет прийняв рішення щодо утворення Бориспільського та Броварського районів. Зауважу, це лише проєкт, який має ще підтримати Верховна Рада. Депутати ж та влада Переяславської міської ради наразі ведуть переговори, готують свої аргументи із врахуванням історичної цінності Переяславщини. Для того, щоб все-таки комітет розглянув ще раз додатково питання збереження Переяславського району. Дебати продовжуються. За планом, узгодити новий адмінтерподіл країни мають встигнути до середини липня”, – каже він.

Нагадаємо,  затверджений Кабміном проєкт адміністративно-територіального устрою Київської області передбачав шість районів – Білоцерківський, Бориспільський, Бучанський, Обухівський, Переяславський, Фастівський. Спочатку районування виглядало так:

Переяславщина просить нардепів залишити у спокої район

Таке районування області спричинило мітинги, розбірки у соціальних мережах та звернення місцевих рад до уряду. Тому були проведені додаткові обговорення із громадами у Київській ОДА та на засіданнях комітету Верховної Ради. Остаточний варіант районування області мають затвердити депутати Верховної Ради.