Пенсії “по-новому”: для кого збільшили пенсійний вік і хто на черзі
Українців, які рано виходять на пенсію, буде менше СЕГОДНЯ.ua
Кабінет міністрів України прийняв рішення скоротити перелік спеціальностей і посад, працівники яких мають право виходити на пенсію на пільгових умовах. Представники профспілок впевнені: нововведення вплинуть на 418 тисяч українців. Тепер вийти раніше на “заслужений відпочинок” не зможуть не тільки директори шахт і головні інженери, а й цілий ряд медиків. Сайт “Сегодня.ua” з’ясовував, хто буде виходити на пенсію пізніше і як йдуть справи у “сусідів”.
Хто буде виходити на пенсію пізніше
24 червня уряд на 40% скоротив перелік професії і посад з шкідливими умовами праці. Раніше більше мільйона українців мали право виходити на “заслужений відпочинок” до пенсійного віку. За попередніми оцінками Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ), постанова торкнеться понад 400 тисяч українців.
Ще в 2003-му році Кабмін затвердив два списки з переліками професії, працівники яких мають право виходити на пенсію на пільгових умовах. У першому списку знаходяться найшкідливіші роботи (гірники, шахтарі, атомники, льотчики). У другому списку знаходяться медпрацівники, викладачі, різноробочі на певних підприємствах, актори і геологи. Зі списку №2 прибрали велику частину медичних спеціальностей, різноробочих, які проводять не весь робочий у шкідливих умовах.
З 72 категорій, працівники яких зайняті в шахтах, в новому списку залишаються всього 2 категорії: працівники, які повний робочий день проводять під землею і ті, хто обслуговує персонал, зайнятий під землею (медперсонал в шахтах, співробітники служби зв’язку під землею). У той же час більше не виходитимуть раніше на пенсію директора шахт, механіки, енергетики, інженери, технічні керівники та їх заступники, майстри.
Те ж стосується і співробітників метрополітену, будівельників, які працюють під землею. Якщо в старому списку спеціальностей були практично всі працівники: від головного інженера до електрика, то згідно з новим списком раніше на пенсію зможуть виходити тільки ті, хто зайняті підземними роботами.
Представники профспілок вже заявили про те, що подадуть на в суд з вимогою повернути пільгові умови виходу на пенсію.
“Оскільки уряд і Міністерство соціальної політики не проводили ні атестації робочих місць, ні консультації, і взагалі нічого не було зроблено для поліпшення умов праці, то КВПУ змушена буде звернутися до суду. І ми готові пройти цей шлях до Європейського суду, і немає ніяких сумнівів , що ми виграємо. За нашими попередніми підрахунками, уряд одним махом покарав 418 000 працівників “, – написав на своїй сторінці в соцмережі голова КВПУ Михайло Волинець.
“КВПУ змушена буде звернутися до суду. І ми готові пройти цей шлях до Європейського суду, і немає ніяких сумнівів, що ми виграємо. За нашими попередніми підрахунками, уряд одним махом покарав 418 000 працівників”, – заявив Михайло Волинець.
На засіданні уряду голова Федерації профспілок Григорій Осовий заявив, що постанова Кабміну у вугільній промисловості виключає 110 професій зі списку пільгових, в металургії – 100 професій, в хімічній промисловості-82 професії. “Ми б це скорочення вітали, якщо б це скорочення відбулося в результаті поліпшення фактичних умови праці, тобто звільнення людей шкідливих і складних умов праці. На жаль, умови праці навпаки погіршилися, бізнес економить гроші за рахунок коштів, які повинні були б направлятися на охорону і безпеку праці “, – сказав він.
Хто і коли виходить на пенсію на пільгових умовах:
За списком №1: в 50 років за умови робочого стажу 25 років для чоловіків і 20 – для жінок
За списком №2: в 55 років за умови стажу 30 років для чоловіків і 25 – для жінок
Трактористи: в 55 років за умови наявності стажу від 30 років для чоловіків і 25 – для жінок
Доярки: в 55 років (не менше 20 років стажу)
Співробітниці текстильного виробництва: в 55 років (20 років стажу)
Водії громадського транспорту: в 55 років (для чоловіків 30 років стажу, жінок – 25)
Чому скоротили списки і хто на черзі
“Скажіть, будь ласка, як можна атестувати за умовами праці посаду директора шахти, він же не перебуває на підземних роботах?” – Заявив під час прийняття постанові міністр соцполітики Андрій Рева. Чиновник також зазначив, що списки професій, які мають право на пільгову пенсію, раніше були істотно роздуті. Глава Мінсоцполітики запропонував скоротити дані списки для забезпечення соціальної справедливості та зменшення навантаження на бюджет Пенсійного фонду.
“Скажіть, будь ласка, як можна атестувати за умовами праці посаду директора шахти, він же не перебуває на підземних роботах?”, – Заявив Андрій Рева.
Україна, як каже Андрій Рева, взяла на себе обов’язок скоротити пільговий список під час переговорів з МВФ. До слова, міжнародний кредитор настійно радить скоротити дефіцит бюджету Пенсійного фонду, який за підсумками цього року може досягти 145 мільярдів гривень.
В інтерв’ю “Сегодня.ua” міністр соцполітики пояснив, що уряд розробляє цілий ряд заходів для скорочення “дірки” в бюджеті, однак можливість підвищити пенсійний вік для всіх українців на даний момент не розглядається. У той же час Андрій Рева відзначив, що рано чи пізно Україні на цей крок доведеться піти.
“Візьміть Білорусь – недавно Лукашенко своїм наказом підвищив пенсійний вік до 63-х. Молдавія. З усіх країн колишнього Радянського Союзу не підвищено пенсійний вік тільки в Росії – і то зараз вони вже почали це робити: у Улюкаєва, міністра економічного розвитку, вже ціла програма підвищення. тобто це не проблема України – це проблема загальна, коли населення старіє, а народжуваність падає “, – пояснив міністр.
Крім скорочення пільгових списків, уряд також допускає можливість збільшити пенсійний вік для тих українців, які мають невеликий офіційний стаж роботи.
“Якщо у нас є люди, які виходять на пенсію раніше віку то той, хто все життя про себе думав і не напружувався, напевно, повинен виходити пізніше. І я думаю, це справедливо. Якщо один 35 років відпрацював, то все чудово. Другий приходить – “А я 5 років відпрацював, решта – або на себе працював, або взагалі не працював”. Чому їм треба платити рівну пенсію? Це справедливо? “, – вважає Андрій Рева.
Коли виходять на пенсію в інших країнах
Середній вік виходу на пенсію в країнах Європейського союзу – 65 років. Ще в 2010-му році Єврокомісія рекомендувала підвищити пенсійний вік до 70 років. Уже зараз німці отримують пенсію за віком з 67 років. В Європі раніше всього на “заслужений відпочинок” виходять українці, росіяни і білоруси. В Україні з 2011-го року збільшують вік виходу на пенсію жінок (з 55 до 60 років), в Білорусі, за рішенням уряду, чоловіки виходитимуть на пенсію в 63, жінки – в 58 років. У той же час в Росії тільки почали говорити про необхідність підвищувати пенсійний вік.
Як пояснив міністр соціальної політики України, з проблемою старіння населення стикаються всі європейські країни: люди живуть довше і не поспішають заводити великі сім’ї. В результаті кількість пенсіонерів зростає, а працюючого населення – скорочується.
Україна
Середня пенсія: $ 63
Скільки живуть на пенсії: чоловіки – 6,3 року, жінки – 21,1 року
В Україні середня пенсія знаходиться на рівні 63 доларів (до девальвації гривні в 2014-му українці отримували пенсію в розмірі 200 доларів). Загальна кількість пенсіонерів досягло 12,3 мільйона чоловік. “Діра” в Пенсійному фонді в 2016-му році, за оцінками Кабміну, буде на рівні 145 мільярдів доларів.
Українці живуть на пенсії всього 6,3 року, а українки – 21,1 року. Після того, як пенсійний вік для жінок досягне 60 років (тобто в 2021-му році), за умови, якщо тривалість життя не зміниться, жінки будуть жити на пенсії всього 16 років.
Росія
Середня пенсія: $ 195,7
Скільки живуть на пенсії: чоловіки – 4,7 року, жінки – 21,3 року
У Росії середня пенсія знаходиться на рівні 195,79 доларів. Всього в 146-мільйонній країні 42,7 мільйона пенсіонерів. За даними Міністерства праці РФ, дефіцит ПФ в 2016-му році має скласти 24,4 мільярда доларів. У самому уряді вважають, що бюджет фонду збалансований, проте погоджуються, що підвищувати пенсійний вік необхідно. Більш того, в російському Мінфіні пропонують переглянути вік виходу на пенсію вже в 2016-му.
Чоловіки, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я про тривалість життя росіян, живуть на пенсії всього 4,7 року, жінки -21,3 року.
Білорусь
Середня пенсія: $ 134
Скільки живуть на пенсії: чоловіки – 5,6 року, жінки – 20,9 року
У Білорусі при населенні 9,5 мільйона чоловік кожен четвертий – пенсіонер. Середня пенсія за віком, за даними Белстата, досягає 134 доларів. Після підвищення пенсійного віку чоловіки будуть жити “на заслуженому відпочинку” всього 5,6 року, а жінки – 20,9.
До слова, президент Лукашенко тільки 11 квітня цього року підписав указ про підвищення пенсійного віку на три роки. До цього чоловіка виходили на пенсію в 60 років, а жінки – в 55.
Польща
Середня пенсія: $ 413
Скільки живуть на пенсії: чоловіки – 8,2 року, жінки – 20,9 року
На даний момент в Польщі чоловіки виходять на пенсію в 65,4 року, а жінки – в 60,4. Поступово, до 2040-го року, і чоловіки і жінки будуть виходити на пенсію в 67 років. Розмір пенсії досягає 60% від середньої заробітної плати (в Україні – всього 35%).
У Польщі діють кілька рівнів пенсійної системи, при цьому брати участь у другому (накопичувальному) рівні можна за бажанням.
Франція
Середня пенсія: $ +1142
Скільки живуть на пенсії: чоловіки – 19,4 року, жінки – 25,4 року
У Франції пенсійну реформу затвердили ще в 2013-му році. Якби зміни не провели, за прогнозами уряду, дефіцит ПФ міг збільшитися з 14 до 19 мільярдів доларів. Французи збільшили розмір внесків до фонду та пенсійний вік.
Зараз, згідно з даними ВООЗ про тривалість життя у Франції, чоловіки проводять на “заслуженому відпочинку” 19,4 року, а жінки – 25,4. При цьому середня пенсія в 2016-му році – 1142 долара.
Нагадаємо, Андрій Рева визнав, що прожити навіть на середню пенсію в Україні неможливо. Тому, на його думку, пенсійна реформа – це питання національної безпеки.