Обережно, “Укрбуд”: викрита в корупції корпорація має ознаки піраміди

В Україні під прикриттям найбільшої будівельної держкорпорації “Укрбуд” ховається масштабна імперія з корінням в офшорному Белізі й головою – у Верховній Раді. Завдяки роботі журналістів і правоохоронців вдалося розкрити тільки частину схемної структури…

Але вже можна стверджувати: “Укрбуд” має всі ознаки піраміди. Масова забудова відбувається завдяки постійним внескам нових інвесторів і сумнівним тендерам. І щойно гроші перестануть вливатися в цю імперію, будівництво, ймовірно, зупиниться, а покупці можуть опинитися біля розбитого корита.

Всього за два тижні корпорація потрапила одразу в кілька великих скандалів. Обидва розслідування стосуються бюджетних грошей. І якщо раніше, очевидно, спокійну роботу забезпечувала протекція у владних кабінетах, зараз, у період зміни керівництва країни, сили захисників “Укрбуду” слабнуть.

OBOZREVATEL опублікує серію розслідувань про роботу найбільшого в Києві забудовника. Про те, хто і як покривав схеми корпорації, на чому вони заробляли і чому все це незабаром припиниться.

Перший матеріал – вступний. Для того, щоб зрозуміти масштаби корупційної імперії та її зв’язки з владою.

Головне:

  • “Укрбуд” викрито в низці сумнівних схем: махінації на тендерах, будівництво без дозволів, фактичне “злодійство” квартир військових;
  • Правоохоронці проводять обшуки в “Укрбуд”, а Антимонопольний комітет штрафує його на 150 млн грн. Крім того, корпорація практично втратила заступництво з боку влади;
  • Компанія опинилася під загрозою повного фінансового краху. Без кришування з боку влади “Укрбуд” ризикує виявитися непрацездатним і зірвати всі терміни здачі будинків.

Головний покровитель і екс-президент: як “Укрбуд” став імперією

Максим Микитась прийшов на посаду президента державної корпорації “Укрбуд” у 2010-му. Відтоді він фактично “приватизував” державну компанію і почав грати за своїми правилами. Корпорація стала брати участь у непрозорих схемах, “Укрбуд” із завидною регулярністю вигравав тендери в Києві, а після часто виявлялося, що це лише результатмахінацій, підставних учасників конкурсів і корупції.

Микитась, батьки якого працювали на ЧАЕС, привів свою компанію до Чорнобиля будувати саркофаг. І кожного разу забудовнику допомагали зв’язки, друзі та гроші. Згодом вплив необхідно було розширювати. Тому майбутній нардеп вирішив піти в політику. Почав із Київради – посади заступника голови депутатської комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування. У результаті забудовник Микитась почав відповідати за забудову столиці. І, зрозуміло, “Укрбуд” не залишився ображеним.

Обережно, "Укрбуд": викрита в корупції корпорація має ознаки піраміди

Через декілька років роботи в Київраді Микитась, мабуть, із цієї позиції виріс. Тому переїхав у будівлю під куполом, ставши народним депутатам (детальніше про це – в наступних публікаціях). Як розповідають джерелаOBOZREVATEL, забудовник не скупився на благодійність і підтримку потрібних ініціатив влади, тому мав високу лояльність і в стінах парламенту, і в Адміністрації президента. Ставши членом “команди влади” й отримавши мандат, фактичний власник “Укрбуду” забезпечив собі справжню недоторканність.

Махінації, корупційні зв’язки, тендери з порушеннями процедури тривали. Пов’язані з “Укрбуд” і Микитасем компанії вигравали все: тендери на ремонт шкіл, будівництво Шулявського мосту, і навіть примудрялися побудувати висотку на місці райвідділу поліції. Але часи змінилися. Одразу після виборів у імперії почалися проблеми: джерела збагачення стали розкривати одне за одним. Ось декілька з них.

Випадок №1: гроші йдуть в офшор

Журналісти “Схем” розкрили низку порушень у будівництві житлових кварталів “Укрбуду”. Крім того, що в документації були помилки, а будівництво проходило з порушеннями, то ще й виручені держкомпанією кошти йшли в офшор.

Офіційно гроші за квартири отримувала ТОВ “Укрбуд Девелопмент”. Засновником цієї компанії є “Веріс Інвестмент ЛТД”, що в офшорній державі Беліз.

Директор “Укрбуд Девелопмент” – Олег Майборода (йому вже висунули підозру за розкрадання квартир). Раніше він працював у ТД “Ліс Україна”, де директором є дружина Микитася Олена. Фактично, нардеп поставив керівникам ТОВ із корінням в офшорній юрисдикції свого менеджера.

Випадок №2: забудова райвідділу поліції

Замість райвідділу поліції “Укрбуд” звів елітний комплекс на 25 поверхів! Виконавчий орган КМДА погодив рішення проекту будівництва адміністративної будівлі та приміщення Печерського РУВС на вулиці Кутузова, 18/7 на 18 поверхів. Але замість цього “Укрбуд” примудрився за цією адресою і з тим же дозволом звести 25-поверховий житловий будинок. У результаті – в одній будівлі і ЖК, і поліція.

І це й у без того густонаселеному Печерську. Така ситуація призвела до транспортного колапсу.

Інформації про житловий будинок також не було і на сайті Містобудівного кадастру Києва. Коли ви, не дай Бог, прийдете купувати квартиру в ЖК “Гвардійський”, вам розкажуть, що для “оптимізації оподаткування” забудовник користується послугами фонду фінансування будівництва. Тобто, ви вносите гроші у фонд, який у подальшому фінансує будівництво і після його завершення передає вам у володіння об’єкт інвестування – квартиру. А коли попросите дати вам можливість ознайомитися з правовстановлюючими документами, то вам дадуть папку паперів, де є дозвіл на будівництво адмінбудівлі.

 2:58 – “То виходить, що райвідділ і житловий комплекс – одне і те ж саме?” – “Це не одне. Воно буде трошки огороджене. Розділятиметься, може, зеленню якоюсь”. 4:15 – “З договорами можна ознайомитися, але з собою на руки ми їх не даємо”. 4:22 – “Сфотографувати теж (не можна. – Ред.). Юриста, будь ласка, сюди – і сидіть хоч півдня”.

Випадок №3: переселили військових на околицю

Суть скандалу дуже проста. У Нагвардії була ділянка землі в найдорожчому районі Києва – на Печерську (територія колишньої військової частини). Вона призначалася для будівництва житла військовим. Нацгвардія домовилася з “Укрбуд” – вони побудують багатоповерхівку на цій ділянці, 50 квартир віддадуть військовим, а інше – продадуть. Здавалося б, обмін взаємовигідний.

Але після “Укрбуд” уклав додаткову угоду і військовим надав квартири не в самісінькому серці столиці, а на околиці – в районі станції метро “Бориспільська”. Там житло значно дешевше, а квартири – гірші.

“Дії екс-командувача НГУ і гендиректора компанії-забудовника “Укрбуд Девелопмент” кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України, оцінювача – за ч. 5 ст. 27 та ч. 5 ст. 191 КК України. Вирішується питання щодо оголошення про підозру й обрання їм запобіжного заходу”, – йдеться в повідомленні Національного антикорупційного бюро.

Випадок №4: три тендери

Днями Антимонопольний комітет оштрафував дві компанії “Укрбуду” на загальну суму 149,93 млн грн за змову на двох тендерах.

Корпорація фактично сфальсифікувала результати тендеру й отримала можливість будувати корпус Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова з очікуваною вартістю 2,8 млрд грн і реконструювати гімназію №59 імені О. М. Бойченка в Голосіївському районі.

За зв’язки з корупційним гігантом уже поплатився екс-командувач Нацгвардією Юрій Аллеров. Його підозрюють у махінаціях із відомчим житлом і в заволодінні 80 мільйонами бюджетних коштів. Днями провели обшуки в компанії “Укрбуд”, яка будувала квартири для нацгвардійців.

Однак час безкарності підійшов до кінця. Мабуть, уже зараз “друзі” Микитася перестали покривати сумнівні успіхи “Укрбуду”.

Штрафи на 150 млн, кримінальні справи, зміна влади – все це може стати нищівним ударом по компанії. Втративши друзів у владі, вплив Микитася і можливість незаконно вигравати тендери, “Укрбуд” дуже швидко зіткнеться з фінансовими проблемами. І як тільки це станеться, грошей на те, щоб зводити величезну кількість житлових будинків і ще й переводити прибуток в офшори, не залишиться. І тоді, звичайно, насамперед постраждають прості інвестори, а не тіньові шефи.

Незабаром OBOZREVATEL опублікує докладне розслідування роботи корпорації, розповість про проблеми в забудовах, порушеннях у будівництві й загрозу колапсу будівельної піраміди.

Поки подібні схеми покриваються представниками влади, домогтися правосуддя буде вкрай складно. У ситуації, що склалася, можна тільки закликати НАБУ й інші правоохоронні органи покласти край імперіям, які побудовані на зв’язках і корупції, й пам’ятати, що за все рано чи пізно доведеться відповісти.