НОВИЙ ВИБОРЧИЙ КОДЕКС. ГОЛОВНІ ЗМІНИ ВИКЛАДЕНО ЗРОЗУМІЛОЮ МОВОЮ

Депутатам доведеться боротися активніше за голоси.

Наступного президента та парламент українці обиратимуть по-новому.

Як повідомляє ТСН.Тиждень, партії можуть нарешті перестати бути закритими акціонерними товариствами і будуть більше залежати від виборців.

Верховна Рада України під тиском і зі скрипом ухвалила новий Виборчий кодекс у першому читанні. Він об’єднав норми сімох чинних виборчих законів.

Найголовніша зміна – скасовується мажоритарна система, коли в окрузі могли вибрати тільки одного кандидата. Запроваджуються нарешті відкриті списки партій, а блоків уже не буде.

 

На практиці це означає, що повнолітній виборець на дільниці отримає великий бюлетень. Там кожна з партій складе один загальнонаціональний список кандидатів. Але виборець побачить прізвища тих, хто представлятиме у Верховній Раді конкретний округ. Їх, до речі, тепер буде не 225, а лише 27. В основному – по округу на область. По два – тільки на Дніпропетровщині та Київщині. Крим буде об’єднаний із Херсонською областю.

У бюлетені виборець можна проголосувати не просто за партію, а й за конкретного кандидата. За принципом – «хто миліший». Центрвиборчком буде піднімати вгору в таблиці тих кандидатів, які отримають найбільшу підтримку виборців. Таким чином, не партійний бос визначатиме, хто конкретно пройде до парламенту з цієї партії.

Крім того, зникає навіть поняття «перша п’ятірка», яка отримувала раніше гарантовані крісла в Раді. Ба більше, лідер списку може пролетіти повз парламент, якщо за нього особисто не захочуть голосувати.

Ця новина має потішити виборця, адже означає, що обрані нею депутати  представлятимуть не стільки партію, скільки регіон. Для виборця все просто – всього дві галочки за партію і конкретного кандидата. Складніше – ЦВК, якому треба порахувати спочатку результат партії, а потім кожного окремого кандидата.

Виборець має знати, що від регіону можуть пройти у Раду мінімум 5 представників. Теоретичний максимум – аж 17. Тому до голосування треба ставитися відповідальніше.

Загалом пройти мають більше партій, бо колишній 5%-ий бар’єр знижено до чотирьох відсотків голосів усіх виборців. Члени комісій стануть професійнішими. Якщо ж є бажання працювати у виборчій комісії, то треба пройти спеціальне навчання і отримати відповідний сертифікат.

Треба сказати, що саме голосування за цей закон стало справжньою несподіванкою для багатьох у парламенті. Навіть для частини депутатів з президентської фракції. Дехто думав проголосую, бо все одно не пройде.  Утім, попереду – ще остаточне затвердження кодексу в другому читанні. Тому неважко передбачити – атаки на відкриті списки ще будуть, хоча посли європейських країн позитивно сприйняли такий демократичний поступ України і відступу в ЄС не сприймуть.