Науковці дослідили здоров’я українських школярів: ситуація критична
Львівський медичний університет провів масштабне скринігове дослідження здоров’я дітей шкільного віку. Опитавши 70 тис. школярів, медики дійшли висновку, ще левова частка дітей закінчують школу з кількома хронічними захворюваннями, розвитку яких можна було завадити.
Це вже третє таке дослідження львівських педіатрів. Перше провели у 2002 році, друге – у 2012. І цьогорічні результати, розповіли науковці під час прес-конференції, значно різняться.
Сергій Няньковський, професор кафедри педіатрії ЛНМУ ім. Д. Галицького, розповідь про результати дослідження починає з невтішних цифр загальноукраїнського масштабу: «якщо більшість дітей, які йдуть до школи, є відносно здоровими і не мають хронічних захворювань, то, за даними Київського інституту педіатрії, акушерства та гінекології, тільки 5% випускників залишаються здоровими. Тобто школа перетворюється на місце, де дитина втрачає своє здоров’я».
Цю тенденцію помітили і батьки. Якщо під час першого дослідження 96,5% батьків вважали своїх дітей умовно здоровими, то за 15 років їх кількість зменшилася до 75,8%. Імовірно, це і обумовлює те, що більшість батьків у всіх класах (70-87%) вважають необхідним запровадження у школах уроків лікувально-профілактичної фізкультури, а кожна четверта мама першокласників вважає, що дитина потребує консультації кваліфікованого педіатра.
«Особливо важливими є перші роки навчання, коли відбувається повна зміна всіх складових життя дитини. Змінення її фізична, розумова, соціальна активність, міняться поведінка, зростає завантаженість. Тобто саме в початкові роки відбувається адаптація дитини до систематичного навчання в школі. Через це напруження ми спостерігаємо виникнення синдрому шкільної дезадаптації, і, як наслідок, ми маємо зростання функціональних захворювань, хронічних патологій, що призводить до поганої успішності. Лише фізично здорова дитина, психологічно врівноважена та соціально адаптована може витримати весь цей потік інформації, який на сьогодні лягає на плечі дитини», – зазначила кандидатка медичних наук, доцент кафедри педіатрії ЛНМУ ім. Д. Галицького Марта Яцула.
Причин, через які діти втрачають здоров’я кілька: надмірне шкільне навантаження, неправильне харчування та стиль життя, а також недоглянуться дітей з боку батьків та медичної системи.
«Коли ми починали, працювала ще достатньо потужна педіатрична служба, була диспансеризація, були шкільні лікарі, спостереження в поліклініках було достатньо інтенсивним. Зараз ми, до повного щастя, маємо ще й реорганізацію охорони здоров’я, яка, очевидно, потрібна, але вона проводиться поки в такий спосіб, що реально педіатрія поки ліквідована. І якщо за новонародженими ще є, то школи взагалі випадають з-під уваги лікаря», – зазначив Сергій Няньковський.
Відтак, за результатами дослідження, лідером серед дитячих хвороб є хвороби травної системи, які до закінчення школи стають хронічними. Так, на періодичний біль живота скаржаться 54,7% першокласників. Скарги на нудоту зустрічаються у 19,4% первачків і 22% випускників. «Якщо є вже комбінація біль живота і нудота, це вже сильна підозра на те, що формується якесь захворювання травної системи. Але якщо до того ще додається відрижка, яка реєструється у 33% першокласників і 21% старшокласників, там вже і моторика задіяна. Тобто вже пішов процес, вже треба щось робити. Але батьки часто вважають, що дитина переросте, а воно, на жаль, не проходить», – розповів професор.
Про надмірне навантаження на учнів свідчить те, що після перших місяців навчання понад 64% першачків скаржаться на втому, серед випускників цей показник ще більший – 82,7%.
«У значної кількості дітей спостерігається порушення сну, і якщо серед дітей першого класу це десь 25%, то в 11 класі це кожна третя дитина», – зазначив Сергій Няньковський.
З віком школярів збільшується кількість дітей, які мають періодичний головний біль. Якщо в першому класі це майже 35% то в одинадцятому від головного болю страждають вже 62% учнів.
До цих проблем додається також порушення зору, проблеми зі зубами, низька фізична активність, надмірне споживання солодощів та газованих напоїв.
«Ми можемо сказати, що ситуація доволі критична, і що діти є недоглянуті, як в медичному аспекті, так і, певною мірою, в соціальному», – резюмував лікар.