Наступити Фірташу і Ко на горло. Що робити з платежами за газ з донарахуваннями

У листопаді побутові споживачі з лічильниками отримали від облгаз-збут платіжки з донарахуваннями відповідно до коефіцієнтів приведення обсягів газу до стандартних умов. Що це означає? Чому вони так зробили? І чи потрібно платити?

Що трапилося?

У листопаді збутові компанії (облгази-збути) операторів газорозподільних мереж (операторів ГРМ, облгазів) почали вказувати в платіжках для побутових споживачів суми донарахувань у зв’язку з приведенням обсягів природного газу до стандартних умов.

Такі «листи щастя» почали приходити тим побутовим споживачам, які мають прилади обліку газу – лічильники. Збутові компанії пропонують їм доплатити, згідно з перерахунком обсягів газу, з огляду на їх приведення до стандартних умов.

Залежно від того, де знаходиться лічильник (на вулиці, в приміщенні) і від профілю споживання, перерахунок здійснений з різними коефіцієнтами.

Наприклад, в платіжці, яку в своєму Facebook опублікував заступник начальника департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк, зазначений коефіцієнт становить 1,03.

Наступити Фірташу і Ко на горло. Що робити з платежами за газ з донарахуваннями

Це означає, що обсяг газу, спожитий за осінньо-зимово-весняні періоди останніх трьох років, множиться на певний коефіцієнт, що підвищує, згідно Методики приведення об’єму газу до стандартних умов, затвердженої наказом Міненерго № 116 в лютому 2004 року. Величина коефіцієнта відрізняється від області до області і залежить від місця установки лічильника.

У цій квитанції облгаз-збут зробив перерахунок за останні три роки – з січня 2016 року. Це пов’язано з тим, що даний конкретний споживач хоче змінити постачальника. У стандартних випадках облгаз-збути інформують споживачів про недооплачені обсяги газу. А платити з урахуванням нестандартних умов пропонують з жовтня 2018 року.

Наступити Фірташу і Ко на горло. Що робити з платежами за газ з донарахуваннями

У цій квитанції коефіцієнт перерахунку зазначений на рівні 1,01. А також вказано недооплаченний обсяг газу за три попередні роки – 4,55 кубічних метрів при споживанні 12 кубометрів на місяць.

Хто постачає населенню газ?

Після початку дії закону про ринок газу в жовтні 2015 року, постачальниками газу стали юридично незалежні компанії – так звані облгаз-збути. За фактом, вони контролюються власниками облгазів.

Ринок газу для побутових споживачів з 2015 року так і не запрацював. Поставка газу для населення і підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) сьогодні регулюється постановою Кабміну № 867.

Вона покладає спеціальні обов’язки (PSO – Public Service Obligation) з постачання газу для населення і ТКЕ на НАК «Нафтогаз України», як оптового продавця, і облгаз-збуту в якості регіональних постачальників.

Ціна газу для цих споживачів регулюється державою. Після останнього підвищення, вона становить 8550 грн за тисячу кубометрів з усіма податками і витратами на транспортування.

Нова ціна, зазначена в постанові Кабміну № 867, була затверджена тільки 19 жовтня. За жовтень споживачі отримали рахунки зі старою ціною – 6958 грн за тисячу кубів.

Хто володіє облгазами?

Приблизно 70% розподілу газу в Україні контролює «Регіональна газова компанія» (РГК), яка належить Дмитру Фірташу. До групи РГК входять 20 операторів ГРМ, половина від їх загальної кількості в країні.

З 20 газорозподільних компаній РГК 16 працюють на території областей – вони є великими операторами.

Крім офіційних входять до групи РГК, ще п’ять операторів ГРМ, пов’язаних з політичною групою, в яку входять сам Дмитро Фірташ і позафракційні народні депутати Юрій Бойко і Сергій Льовочкін.

Раніше Бойко очолював фракцію Опозиційного блоку у Верховній Раді. Але після конфлікту з представниками Ріната Ахметова, «Фірташівське крило» пішло з фракції.

Також серед власників облгазів є Віктор Попов, Ігор Учитель, Олексій Лелюк, Костянтин Бородін, Олег Іванющенко й інші.

Одну розподільну компанію – «Кіровоградгаз», контролює НАК «Нафтогаз України».

Що таке стандартні умови?

Це стан газу при температурі 20 градусів за Цельсієм і тиску 760 мм ртутного стовпа. Однак транспортування газу і безпосередня його доставка до дому споживача відбувається при різних кліматичних умовах.

Крім того, лічильники значної частини приватних будинків знаходяться на вулиці, а найбільший обсяг газу вони отримують в опалювальний період, в умовах дії низьких температур.

Відповідно до закону Гей-Люссака, при падінні температури фактичний обсяг газу буде зменшуватися на 3,6% кожні 10 градусів.

Таким чином, обсяг природного газу, відпущений при стандартних 20 градусах, зменшиться на 7,2% при 0 градусів і на 14,4% при -20 градусів (в порівнянні з його обсягом при +20 градусів).

Яка позиція РГК?

Позиція облгазів викладена у відкритому листі Асоціації газового ринку України (Агри), яке опубліковано на 104.UA – сервісному сайті групи РГК. Слід зазначити, що до Агри першу скрипку також грає РГК.

У заяві йдеться, що населення споживає 11,2 млрд куб м газу в рік. Близько 80% цього обсягу споживається взимку – при мінусових температурах. Цей ресурс враховується без приведення до стандартних умов – побутовими лічильниками, встановленими на вулиці. Тому домогосподарствами споживається, але не оплачується, 500 млн кубічних метрів газу на рік.

«У той же час, передача газу від оптового постачальника газу – НАК” Нафтогаз України “до регіональних постачальникам (облгаз-збут – БЦ) враховується« Укртрансгазом »(оператор ГТС, що входить до складу« Нафтогазу »- БЦ) в стандартних умовах з січня 2016 року, тобто – з початку дії галузевих кодексів «, – скаржаться в Агри.

Тобто, облгаз-збут нарікають на те, що вони платять «Нафтогазу» за обсяг газу, приведений до стандартних умов, а з населення збирають гроші за обсяг без стандартних умов. В результаті облгази отримують від населення менше коштів, ніж платять НАК.

Крім того, в 2017 році Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ввела інформування населення про спожиті обсяги природного газу в перерахунку на енергетичні одиниці.

БізнесЦензор публікував докладний текст про це в лютому 2017 року. Це перший крок до того, що газ буде продаватися населенню в енергетичних одиницях, а не в обсягах.

Яка позиція «Нафтогазу»?

НАК «Нафтогаз» – системний опонент РГК Фірташа. Один з керівників компанії Юрій Вітренко системно звинувачує РГК в крадіжках газу в своєму Facebook.

НКРЕКП – регулятор енергетичного ринку. Саме він стверджує ліцензії операторам ГРМ і встановлює правила, за якими вони повинні працювати.

23 листопада НКРЕКП заборонила операторам ГРМ проводити донарахування в платіжки за природний газ. Про це на своїй сторінці в Facebook написала голова НКРЕКП Оксана Кривенко.

Регулятор ускладнив ситуацію тим, що прийняв постанови про заборону донарахування по кожному окремому облгазу. Всі їх можна знайти за цим посиланням: постанови НКРЕКП від 23 листопада 2018 року зі номерами від № 1487 по № тисяча п’ятсот двадцять чотири включно.

Оксана Кривенко пропонує внести зміни в закон про ринок природного газу, щоб змінити стандартні умови обліку газу в частині температури з 20 градусів за Цельсієм до 0 градусів за Цельсієм.

Іншими словами, коли-небудь споживачам все одно доведеться платити за енергетичні одиниці, а не за обсяг газу.

Чому донарахування відбуваються саме зараз?

Це поки невідомо. За логікою, власники облгазів повинні були почати робити це в листопаді 2017 року – з початком минулого опалювального сезону. На той момент, згідно рішень НКРЕКП, вже були внесені відповідні зміни до Кодексу газорозподільних систем і введені енергетичні одиниці обліку газу.

Можна припустити, що облгази роблять перерахунки саме зараз з ініціативи РГК Дмитра Фірташа, так як в березні 2019 року мають відбутися вибори президента України.

Платіжки з донарахуваннями дратують споживачів. Але мало хто з них відділяє владу, якої в цьому випадку є державний регулятор, від власників приватних компаній – облгазів і облгаз-збут.

Що робити споживачам зараз?

Не платити різницю між вартістю газу, спожитого за лічильником, і сумою донарахування від облгаз-збуту.

Олексій Хабатюк пропонує таку інструкцію:

Зверніться до вашого облгаз-збутових зі скаргою і вимогою провести перерахунок за газ за жовтень.

Надішліть скаргу в НКРЕКП про порушення ліцензійних умов облгаз-збутом / облгазом.

Сплатіть рахунок за газ в тій частині / сумі, яка не заперечується.

Тут можна скопіювати зразок листа-вимоги до облгаз-збуту щодо перерахунку без коефіцієнта.Жалобы в НКРЭКП за счет с уоэффициентами

Скаргу можна надіслати електронною поштою на адресу box@nerc.gov.ua, звичайною поштою, або кинути в ящик в офісі НКРЕКП в Києві.

Тут можна скопіювати зразок листа-вимоги до облгаз-збуту щодо перерахунку без коефіцієнта  письма-требования к облгаз-сбыту относительно пересчета без коэффициента.

Цей лист необхідно відправити звичайною або електронною поштою, або особисто передати вашому постачальнику газу.

Сергей Головнев, Юрий Винничук; опубликовано в издании Бизнес Цензор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *