НАБУ: кого і як каратимуть за незаконне збагачення

Як повідомила пресслужба Національного антикорупційного бюро, під дію нового закону про незаконне збагачення підпадають керівник Офісу президента, його перший заступник, посадовці патронатної служби та помічники суддів, а покарання настає після незаконного набуття активів на понад 6,2 мільйона гривень.

 “Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення відновлено: 28 листопада 2019 року набув чинності відповідний закон, а Кримінальний кодекс доповнено відповідною статтею – 368-5”.

У НАБУ відзначили, що під дію закону підпадають топ-посадовці, судді, керівники державних підприємств та багато інших, а також керівник Офісу президента, його перший заступник та посадовці патронатної служби, крім тих, хто виконує свої обов’язки на громадських засадах, а також помічники суддів.

Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення настає, якщо посадовець, що підпадає під дію цього закону, незаконно набув у власність активів на 6500+ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це 6,243 мільйона гривень).

Якщо сума непідтверджених статків менша за 6,243 мільйона гривень, то доведеться відповісти і за це, хоча і не в межах кримінального процесу.

Якщо фактичні доходи особи перевищують законні на 500+ прожиткових мінімумів працездатних осіб (близько 1 мільйона гривень), то спеціалізована антикорупційна прокуратура зможе домогтися через суд визнати такі активи необґрунтованими та стягнути їх в дохід держави.

На предмет незаконного збагачення досліджуватимуть:

  • готівку, кошти на рахунках у банках, фінансових установах;
  • нерухомість та інше майно;
  • майнові права;
  • немайнові права, в т.ч. криптовалюти;
  • обсяг зменшення фінансових зобов’язань,
  • роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

НАБУ і САП для притягнення до відповідальності досліджуватимуть активи, набуті у власність після набрання чинності відповідної статті, тобто з 28 листопада.

Разом з тим у бюро відзначили, що поновити кримінальні справи за незаконного збагачення, закриті через визнання відповідної статті неконституційною, буде неможливо.

Термін позовної давнини щодо необґрунтованих активів становить 4 роки від дня набуття таких активів у власність.

При цьому позов можуть подати лише щодо статків, набутих після набрання чинності нової редакції закону про незаконне збагачення, тобто з 28 листопада.