МВФ переказав Україні 2,1 млрд доларів у межах нової програми stand-by: головні умови позики

Перший транш МВФ обсягом 2,1 млрд доларів у межах нової програми stand-by уже переказали Україні. Київ отримає кошти 11 червня 2020 року. Про це на своїй сторінці у Facebook написав заступник виконавчого директора МВФ від України Владислав Рашкован. Також інформацію опублікувала пресслужба Міністерства фінансів.

“…Рада директорів МВФ затвердила нову програму stand-by для України. 18 місяців. 5 млрд доларів. Усі кошти спрямовані до бюджету. Перший транш у 2,1 млрд доларів уже передано в Україну – буде на рахунках уряду з урахуванням тимчасової різниці й швидкості проходження коштів у міжнародних платіжних системах”, – повідомив Рашкован.

Також у Мінфіні додали, що орієнтовна дата отримання траншу – 11 червня.

Зазначається, що загальний обсяг 18-місячної програми – 5 млрд доларів. Кошти будуть спрямовані до держбюджету України.

“Це надасть можливість забезпечити соціальний захист населення, зокрема вжити заходів щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також – забезпечити вчасне здійснення виплат за нашими борговими зобов’язаннями”, – йдеться в повідомленні.

Пізніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що отримані від МВФ кошти Україна направить на соціальні виплати (зокрема пенсії) і подолання наслідків COVID-19.

“Фінансування за півтора роки – 5 млрд долларів, або понад 130 млрд гривень. Якщо брати по сьогоднішньому курсу. Це не єдині кошти, які Україна отримає від міжнародних партнерів. Ми також отримаємо допомогу від Європейського Союзу та Світового банку. Загалом, за цей та наступний рік ми очікуємо 8 млрд доларів підтримки”, – повідомив Шмигаль на засіданні уряду в середу, 10 червня.

 

Зазначимо, що в тексті листа міститься перелік заходів, які потрібно здійснити Україні впродовж дії програми.

Головні умови: усе, що потрібно знати

  • Тарифи на газ зростуть восени

Одна з найбільш “чутливих” умов – Кабмін повинен відмовитися від ПСО (спеціальні зобов’язання, в межах яких встановлюють граничний тариф на газ). Тобто українці купуватимуть блакитне паливо за тими самими цінами, що й бізнес.

Зараз на біржах рекордно низькі ціни, і цілком можливо, що кубометр коштуватиме менш ніж 3 грн. Але вже восени, з початком опалювального сезону, попит на газ зросте у Європі, закінчиться карантин, подорожчає долар, і тариф різко зросте.

Скільки в результаті коштуватиме газ – сказати важко, однак якщо уряд виконає умову МВФ, то подорожчання не уникнути.

  • До вересня також повинні спростити процедуру зміни постачальника газу

Це також робиться для того, щоб порушити монополію на постачання блакитного палива населенню. Згодом такі нововведення повинні сприяти формуванню конкуренції.

Як це працюватиме, поки не відомо. Один із варіантів – збільшення пені за прострочення.

  • Умови для банківської системи посилять

До закону про банки повинні внести поправки, які стосуються вимог до капіталу. Це вже до літа зроблять для того, щоб посилити процедуру ліквідації заборгованості пов’язаних осіб. Відповідні нововведення мають внести і в закон про Фонд гарантування вкладів. Для державних банків повинні розробити програму погашення проблемних кредитів (ті, що не повертають). Такі нововведення планується затвердити вже в червні 2020-го.

  • “Нафтогазу” повернуть автономію

Ще одне важливе нововведення – наглядова рада НАК повинна отримати свої старі повноваження, вони зможуть призначати главу наглядової ради без будь-яких умов із боку Кабміну. Логіка МВФ: Кабмін не має впливати на держпідприємство, інакше це створює корупційні ризики.

  • Медицина, пенсії, антимонопольний комітет і податкова

У меморандумі Україна також бере на себе зобов’язання завершити реформу податкової та митної служб (вони з’явилися шляхом поділу ДФС, тепер повинні повністю сформувати територіальну структуру). Крім того, до кінця року необхідно створити інструменти для запуску другого рівня накопичувальної реформи (детальніше читайте тут ), а в медичній реформі потрібно зберегти принцип “гроші йдуть за пацієнтом” (тобто фінансувати медичні послуги, а не місця в лікарнях).

“Це ті речі, які Україна повинна робити хоч із МВФ, хоч без МВФ. Це нам потрібно, і це рух до кращого життя”, – сказав глава Кабміну Денис Шмигаль на засіданні уряду 3 червня.