Мінімалка у 5,5 тисяч і нові пенсії: передвиборчий популізм продовжується?

У Світовому банку вважають, що в Україні варто зупинити стрімке зростання мінімальної зарплати до завершення основних структурних реформ в економіці. Про це заявила економіст представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач.

За її словами, підвищення “мінімалки” без збільшення продуктивності праці призводить до того, що попит збільшується набагато швидше, ніж пропозиція встигає на нього відреагувати.

Головач нагадала, що у 2017 році мінімальну зарплату фактично подвоїли, а у 2018 році – збільшили ще на 30%. Крім того, і вчителі, і лікарі отримали додаткові секторальні надбавки.

“У результаті, заробітна плата в держсекторі як відсоток від ВВП зросла з 9,6 в 2016 році до 11 – в 2018 (це з урахуванням зарплат в секторі вищої освіти).

Якщо порівнювати з зіставними європейськими країнами, то і 9,6% – це багато, а 11 – це дуже багато. З одного боку, на ці витрати йдуть кошти, які могли б інвестуватися в інфраструктуру, а з іншого – вони формують попит в тих секторах, які не можуть забезпечити нам стійке економічне зростання і частково є факторами тиску на інфляцію”, – розповіла вона.

Економіст підкреслила – якщо стимулювання внутрішнього споживання відбувається за рахунок держвитрат, то уникнути негативних наслідків практично неможливо. “З одного боку, держава не має вільних коштів для інвестицій в економіку, а з іншого – вартість засобів для бізнесу також буде збільшуватися, обмежуючи і їх інвестиції”, – зазначила Головач.

“Тому зараз дуже важливо зупинити стрімке зростання мінімальних зарплат до того моменту, поки не будуть завершені основні структурні реформи в економіці.

Крім того, будь-які підвищення заробітних плат і надбавок в державному секторі зараз теж небажані, оскільки в результаті вони призведуть до негативних наслідків для економічного зростання. Тобто чистий економічний ефект від них буде негативним, – обмежена кількість населення виграє від збільшення своїх доходів, тоді як інші економічні агенти постраждають”, – заявила вона.

Також у Світовому банку радять Києву обмежити “проїдання” коштів, спрямовуючи левову частку наявних ресурсів як внутрішнє інвестування реального сектора економіки. Порада також не нова. Але, як виявляється, упродовж багатьох років неприйнятна з точки зору нашого “популістськи-орієнтованого” політикуму. Тож в Україні із року в рік припускаються одних і тих же помилок — занадто “роздувають” соціальні витрати, що позначається на розмірі бюджетного дефіциту. Аби його зменшити — доводиться вдаватися до чергових запозичень. А це вже у недалекому майбутньому призводить до додаткових витрат на повернення й обслуговування боргу. Що знову поглиблює проблему нестачі державних фінансів. І так по колу… Тим часом рекомендації СБ та МВФ незмінні: аби не провалитися у чергову економічну прірву, Україна має зробити усе, щоб утримати рівень бюджетного дефіциту у прийнятних межах – 2-2,5% від ВВП.

Та чи дослухаються цих порад в Україні? Вже у 2020-му середня зарплата може скласти від 12 до 12,5 тис. грн. При цьому за різними оцінками мінімалка буде на рівні від 4,7 до 5,5 тис. грн. Останню цифру на засіданні Кабміну 17 липня озвучив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Такі цифри закладуть у проект бюджету, який уряд має подати на розгляд вже нового складу Ради.

Значне підвищення мінімалки дозволить з одного боку збільшити надходження до бюджетів різних рівнів: податки від зарплат сплачуються і до місцевого, і до державного бюджету, Пенсійного фонду.

OBOZREVATEL з’ясував, як можуть підвищити соціальні стандарти для українців у наступні кілька років і як це може вплинути на середні заробітки.

Нові зарплати і пенсії

До речі, від мінімального розміру зарплати також залежать і пенсії. Якщо обіцянку Гройсмана вдасться виконати і в наступному бюджеті закладуть мінімалку в 5,5 тис., то пенсія для тих, хто має мінімум 65 років і повний стаж (30 років для жінок і 35 років для чоловіків), повинні будуть отримувати виплату від 2200 грн. Згідно із законом розмір їхньої пенсії складає 40% мінімалки.

У країнах, де спостерігається відтік робочої сили і значна трудова міграція, влада намагається наблизити мінімальну зарплату до рівня медіанної. Це дозволяє з одного боку забезпечити соціальну рівність, а з іншого – конкурувати з державами з вищими заробітними платами. Медіанна зарплата в Україні – понад 6 тис. грн.

Зарплати в Україні

Саме підвищення мінімалки дозволяє збільшити надходження до бюджету, поповнити Пенсійний фонд і згодом підштовхує до зростання і середні зарплати.

У Міністерстві економрозвитку розглядають два варіанти зростання середньої заробітної плати в Україні. Згідно з позитивним сценарієм, вже у наступному році ті, хто працює, в середньому отримуватимуть 12,5 тис. грн. У гіршому разі – 12 тис. грн.

Як зростатиме зарплата за позитивним сценарієм:

  • 2020 й – 12 540 грн;
  • 2021-й – 14: 536 грн;
  • 2022-й – 16 682 грн;

Щоб детальніше ознайомитися з планованим зростанням середніх заробітних плат до 2022 року, можна ознайомитися з інфографікою.

OBOZREVATEL вивчив, як змінювалися середня і мінімальна заробітні плати в Україні за минулі два роки. Через річні виплати, новорічні премії щороку середня зарплата в січні (лише за один місяць) зростає на 15-18%. Так, у грудні 2016 року середня зарплата зросла на 17%, у грудні 2017-го – на 15%. Але оскільки такий стрибок пояснюється разовими виплатами, вже у січні відбувається “відкат”. У першому місяці 2017-го середні зарплати у порівнянні з груднем знизилися на 7%, а у січні 2018 року порівняно із груднем попереднього року падіння склало 14%.

Така різниця майже вдвічі найперше пов’язана з тим, що в січні минулого року мінімалку підвищили удвічі, а в січні цього року – всього на 16%.

Якщо спроектувати дані минулих років, можна припустити, що до грудня українці в середньому зароблятимуть близько 10,7 тис. грн, у грудні зарплата може відразу підскочити до 12 тис. грн, але при цьому знову обвалитися у січні 2020-го. Глибина такого відкату залежатиме від того, наскільки в Україні збільшать мінімальну заробітну плату до того моменту. І якщо мінімалка складе обіцяні 5,5 тис. грн, то і розмір середньої заробітної плати буде вищим.

Що у сценаріях МЕРТ

Перший сценарій – Україна рухається за вже заданою траєкторією, реалізує реформи, намагається покращити інвестиційний клімат і соціальну політику. В такому разі у 2020 році прогнозується зростання ВВП на рівні 3,3%, у 2021 році – на 3,8%, у 2022 році – на 4,1%.

Дивіться відео за темою:

Інфляція очікується на рівні 6% у 2020 році, 5,7% – в 2021 році і 5,3% – в 2022 році.

У другому варіанті: у 2020-му – зростання ВВП на рівні 3,6%, у 2021 році – на 3,6%, у 2022 році – на 3,3%. Зростання споживчих цін очікується на рівні 6,5% у 2020 році, 7,1% – у 2021 році, 7% – у 2022 році.