КОМУ І ЩО ПИСАТИ: У МОЗ ПОЯСНИЛИ, ЯК УКРАЇНЦІ МОЖУТЬ ПОСКАРЖИТИСЬ НА ЛІКАРІВ ТА ОТРИМАТИ ВІДШКОДУВАННЯ

Звернення можуть розглядати до 45 днів, залежно від обставин.

Кожен пацієнт має право оскаржити неправомірне рішення і отримати компенсацію, якщо його здоров’ю заподіяно шкоди.

Відповідачем завжди є роботодавець – заклад охорони здоров’я чи лікар-ФОП. Про йдеться у поясненні на сайті Міністерства охорони здоров’я про те, як оскаржити неправомірне рішення і отримати відшкодування.

Як написати заяву

Поскаржитись можна усно або письмово, але у МОЗ зазначають, що оптимальний варіант – письмове звернення. “Тож якщо особисто приносите заяву, попросіть зареєструвати її, а якщо надсилаєте поштою, то рекомендованим листом чи з повідомленням про вручення”, — йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що у разі коли звернення надсилається електронною поштою, то треба обов’язково вказувати електронну адресу, на яку має прийти відповідь — це вимога українського закону.

У заяві важливо зазначити: прізвище, ім’я, по батькові повністю; місце проживання; суть питання і чітке формулювання прохання чи вимоги; якщо ви хочете бути присутнім під час розгляду звернення, потрібно це вказати; підпис і дату.

Окрім цього, будь-який громадянин має право подати заяву про проведення клініко-експертної комісії в міських, районних, обласних департаментах охорони здоров’я, а також КЕК МОЗ України. Такі комісії контролюють якість надання допомоги і розглядають усі випадки, в яких може йтися про неналежну допомогу пацієнту.

Звернення можуть розглядати до 15 днів, якщо воно не потребує додаткового вивчення; до 30 днів – якщо потребує, до 45 днів – звернення, вивчити обставини яких неможливо у 30-денний термін; про це мають повідомити людині, яка подала звернення.

Куди звертатися, якщо ваші права порушують

Відстоювати свої права може кожен українець. Повнолітні – особисто, через представника чи колективно (коли скаргу подає група людей). Неповнолітні чи недієздатні – через законних представників.

  • зверніться до головного лікаря із письмовою заявою/скаргою і попросіть її зареєструвати (в такому разі вам зобов’язані надати відповідь);
  •  якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я вашого міста чи області: із письмовою заявою/скаргою і попросіть вхідний номер (це допоможе дізнаватися перебіг розгляду вашого питання);
  • якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться на гарячу лінію місцевих органів виконавчої влади;
  • *якщо і це не допомогло, зверніться на гарячу лінію уряду за телефоном 1545.
    Ще один спосіб захисту – звернення до Інспекції з питань захисту прав споживачів. Незалежно від рівня розгляду звернень це завжди безоплатно.

Як отримати компенсацію

Якщо йдеться про компенсацію матеріальної шкоди, то підставою можуть бути як протиправні дії медперсоналу, так і їхня бездіяльність, внаслідок чого здоров’ю пацієнту завдано шкоди.

Майнова шкода тут – це або реальні збитки (наприклад, витрати на препарати, протезування, сторонній догляд тощо) або втрачені можливості доходу (наприклад, коли людина через лікарську помилку втратила працездатність).

Ступінь втрати працездатності визначає судово-медична експертиза, вона ж має підтвердити необхідність подальшої реабілітації, лікування тощо. Важливо, що витрати на майбутнє лікування потерпілий не отримує “на руки” – кошти заклад охорони здоров’я перераховує організації, яка має надати відповідні послуги потерпілому.

У випадку смерті людини через неправомірні дії медиків відшкодовуються витрати на поховання і усі пов’язані з цим витрати.

Крім того, кожен українець має право на компенсацію моральної шкоди. Цей вид відшкодування призначається незалежно від призначення чи розміру компенсації майнової шкоди.

Як наголошують у МОЗ, моральну шкоду також треба довести – стани “я розізлився”, “мені стало неприємно” – це не привід для призначення компенсації. Часто використовують судово-психологічну експертизу, коли психолог-судовий експерт встановлює наявність або відсутність ознак заподіяння особі моральної шкоди, а також визначає матеріальний еквівалент моральної шкоди.