ІТ-сферу під контроль: ВР запропоновано два законопроекти

Майже рік всі ключові асоціації, ЄБА, Американська Торгівельна Палата та ІТ Україна обговорювали із представниками Мінцифри нові правила, які було відтворено у двох законопроектах: урядовому від Мінцифри і другому – від представників IT-бізнесу, зареєстрованого Кірою Рудик.

Проект Мінціфри передбачає, що українська IT-індустрія переведе своїх ФОП-співробітників на гіг-контракти, відкривши віртуальне резидентство в Дія.Сіті. Натомість обіцяють менші в порівнянні з рештою країн податки, імплементацію англійського права і свободу від “маски-шоу”.

Для IT-ринку це означає, що податкове навантаження зросте вдвічі (з 7% до 16%). Але справа не тільки в грошах. Держава розглядає Дія.Сіті як своєрідний експеримент, а реальний бізнес експериментів не любить.

У представників IT до проекту Мінцифри багато питань: що буде, якщо працювати через гіг-контракти виявиться незручно (зараз 95% співробітників галузі працюють за моделлю ФОП)? Що буде, якщо держава визнає ідею невдалою і закриє Дія.Сіті, зобов’язавши повернутися до КЗПП 70-х рр. минулого століття? Навіщо бізнесу ще один контролюючий орган і обов’язкове резидентство в Дія.Сіті? Чому держава готова захистити від “маски-шоу” тільки на умовах резидентства в Дія? Ще свіжі спогади про те, як при Януковичі спочатку звільнили від ПДВ, а потім змусили платити і ПДВ, і штрафи. Історія виглядає підозріло схоже.

І головне питання: чи є необхідність вносити кардинальні зміни в галузь економіки, яка росте, дає робочі місця і мільярди доларів від експорту. На відміну від металургії, хімії і газу, IT-послуги продаються стабільно. І все, що потрібно галузі – це захист від неправомірних дій силовиків.

У відповідь держава пропонує платити більше податків, обов’язково реєструватися у Дія.Сіті з новими правилами звітності та регуляції. Плюс за державою залишається право вносити зміни в них.

Є ймовірність, що замість резидентства в Дія.Сіті український IT-бізнес віддасть перевагу резидентствам у Естонії, Польщі, США та інших країнах. Перенести агрохолдинг або металургійний завод за кордон складно, а в IT це можна зробити за кілька годин.