Хто допоміг Ахметову подвоїти статки?

Згідно із рейтингом Forbes, український олігарх Рінат Ахметов більше ніж вдвічі підскочив у рейтингу найбагатших людей світу – перемістився з 771 місця на 359.

Про це йдеться у матеріалі журналіста Наталії Лебідь “Хто допоміг Ахметову подвоїти статки?”.

І це при тому, що група “Метінвест”, що належить Ахметову, заявила про повну втрату контролю над роботою всіх своїх активів на тимчасово неконтрольованій території.

Під ударом опинилися щонайменше сім ахметовських підприємств – “Єнакіївський металургійний завод”, “Єнакіївський коксохімпром”, “Харцизький трубний завод”, “Комсомольське рудоуправління”, “Краснодонвугілля”, “Донецьккокс” та ТОВ “Метален”, говориться у матеріалі.

Як припускає журналістка, бізнес Ахметова “тримається на плаву” завдяки формулі “Роттердам плюс”, за якою розраховується вартість електроенергії.

“В ціну закладається вартість вугілля в Роттердамі та перевезення його до України. В Роттердам воно потрапляє з різних країн. Справа в тому, що ми його з Роттердаму не веземо – ми використовуємо наше українське вугілля. Просто воно зараховується в тарифах по тих роттердамських цінах”, – коментує ситуацію експерт з енергетичних питань Андрій Герус.

Тобто, Ахметов видобуває вугілля на своїх же, а потім компанії, котрі також належать йому, купують це вугілля і перепродують його Україні за формулою “Ротердам плюс”.

“Через подібні викрутаси увесь фінансовий тягар лягає як на державу, так і на пересічного споживача. Адже та електроенергія, котру виробляють працюючі на вугіллі ТЕС, дедалі більше дорожчає – тариф зростає пропорційно збільшенню ціни на «роттердамський» антрацит Ахметова”, – йдеться у матеріалі.

Тим часом державне підприємство “Енергоринок” повідомляє, що станом на кінець лютого поточного року тариф теплової електрогенерації виріс до 1,829 грн за кВт/год, що є історичним рекордом, оскільки попередній був встановлений в листопаді 2016 року і складав 1,826 грн за кВт/год. Також пораховано, що тариф у 1,829 грн співвідноситься із ціною вугілля більш ніж 2550 гривень за тонну.

Але Нацкомісія держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг виходить з інших цифр. НКРЕКП повідомляє, що ціна вугілля антрацитної групи закладена нею в тарифах у розмірі 2222 гривні за тонну, що є підвищенням попередньої вартості на 26,2-26,5%. При цьому голова комісії Дмитро Вовк покладає відповідальність за збільшення тарифів на організаторів блокади ОРДЛО.

“Формула Роттердам+ діє на все вугілля, що спалюється на станціях теплової генерації. Є блокада чи немає блокади, українцям рахують тарифи по Роттердам+. І цей Роттердам затвердили задовго до блокади”, – зазначає Андрій Герус.

За його підрахунками, українці вже переплатили за електроенергію 10 мільярдів гривень.

Однак декому й цього замало. З 1 квітня 2017 року НКРЕКП мала намір підвищити оптову ринкову ціну на електроенергію на 1%. Наразі від втілення такого плану держрегулятор утримався, хоча це, швидше за все, лише відстрочка. Подальше застосування формули “Роттердам плюс”, яку нещодавно відмовився скасувати Апеляційний господарський суд Києва, поза всяким сумнівом, тягтиме тарифи вгору.

І малоймовірно, що цьому хтось зуміє перешкодити. Дії окремих ентузіастів, котрі не шкодують часу й сил для ходіння по судових інстанціях, нагадують биття головою об стіну. Що ж до “автора” “Роттердаму”, то, згідно із недавнім президентським указом (виданим на виконання плану щодо ротації членів НКРЕКП), чинний голова комісії Дмитро Вовк залишається на своїй посаді ще протягом 18 місяців. Рінат Ахметов, мабуть, цілком задоволений усіма останніми новинами. Задоволений, ймовірно, і президент Порошенко.

Хто ж в такому разі нарікає та почувається ураженим у своїх фінансових можливостях? Всього лише основна маса соціуму, котра працює на збагачення українського олігархату. Так було, є і буде – принаймні, до укладання свіжого рейтингу від Forbes позиції основних гравців енергетичного ринку навряд чи зміняться.