Фукс намагався пограбувати “Укрзалізницю”? Скандального олігарха поставили на місце

Російський одіозний олігарх Павло Фукс намагався заволодіти в Україні ще одним ласим активом – “Промінвестбанком” (“дочка” російського банку ВЕБ). Головна цінність фінустанови – право вимагати мільярдні борги з “Укрзалізниці”.

Якби угоду вдалося реалізувати, Фукс зміг би стягнути з держпідприємства приблизно $200 млн (5,2 млрд грн). Такий крок поставив би одне з найбільших підприємств під загрозу банкрутства, і, як показала практика, призвів би до різкого стрибка вартості проїзду на залізничному транспорті.

ВЕБ на угоду з олігархом не пішов, “Промінвестбанк” право вимагати гроші зі свого головного боржника продав. Однак Фукса це не зупинило. Він подав до суду проти установи, нібито ті повинні були продати йому банк. Лондонський міжнародний комерційний арбітраж (LCIA) поставив олігарха на місце й відмовив йому в задоволенні позову, повідомляють джерела OBOZREVATEL.

Чого домагався і що не вийшло в олігарха:

  • Павло Фукс домовлявся з російським банком ВЕБ про купівлю його “дочки” “Промінвестбанку” в Україні;
  • сторони підписали попередні угоди. Фукс планував використовувати банк для того, щоб через зв’язки у владі й суди стягнути борги за кредитами;
  • найбільшим боржником “Промінвестбанку” була “Укрзалізниця”(УЗ) (приблизно 5,4 млрд грн);
  • Фукс планував викупити банк із великим дисконтом, а після стягнути з УЗ борги з урахуванням величезних штрафів (таку саму схему уже провернув із київським метро);
  • НБУ відмовив Фуксу в продажу, оскільки він не зміг підтвердити джерела свого багатства;
  • Фукс подав до Лондонського міжнародного арбітражу позов:нібито ВЕБ не виконав умови угоди з ним;
  • Лондонський суд відмовив російському олігархові.
  • Фукс планував пограбувати держпідприємство?

    Олігарх Павло Фукс, котрий уже, як писали ЗМІ, наживався на державних і комунальних підприємствах, викуповуючи їхні борги й вимагаючи величезні переплати, вкотре намагався нагріти руку на гаманцях українців. Цього разу під прицілом одіозного бізнесмена опинилася “дочка” російського банку. Здавалося б, інтерес у такій фінансової установі нікчемний. Банк лідирує за кількістю порушень (дані НБУ), в 2018-му зазнав збитків майже на 3,4 млрд грн і перебуває на межі закриття.

    Однак олігарха, за інформацією OBOZREVATEL, фінансова установа і його вкладники цікавили в останню чергу. Він домовився з російським материнським банком (який, до речі, перебуває під контролем прем’єра РФ Дмитра Медведєва) про те, щоб викупити “Проінвестбанк” і почати агресивно стягувати борги з урахуванням величезних штрафів і пені. Як неодноразово повідомлялося в розслідуваннях ЗМІ: провертаючи свої схеми, одіозний олігарх вміло користується зв’язками у владних кабінетах, на державних підприємствах і навіть у судах.

  • Про те, що в самому банку його цікавили винятково борги, зізнався і сам Фукс. “Ми зараз будемо звертатися до суду. Вони порушили дуже багато пунктів договору. Вони – це продавець – Зовнішекономбанк (ЗЕБ)… У банку мене цікавлять дуже величезні проблемні активи. Я вважаю, що дуже ефективно зможу отримати виплати з боржників або вилучити їхні підприємства в рахунок погашення боргів”, – заявив Фукс в інтерв’ю ЕП.

    Національний банк повинен був дати дозвіл Фуксу на те, щоб купити банк. Операцію він планував здійснити разом зі своїм партнером, скандальним київським забудовником, який фактично є негласним власником “Укрбуду”, нардепом Максимом Микитасем. Але НБУ такий дозвіл дати не міг – олігархи не змогли підтвердити походження своїх коштів, які, найімовірніше, черпають із тіньових схем.

    До чого б привела нова схема Фукса

    Павло Фукс має тісні зв’язки і з урядом РФ, і з ФСБ. У разі, якщо б олігархові дістався український банк із російським капіталом, його руками уряд РФ міг би отримати кошти за стягнені активи. Росія ж через санкції в таких діях обмежена – переказувати кошти з української “дочки” в Москву вони не мають права.

    У минулому році “Укрзалізниця” отримала 203,9 млн грн чистого прибутку. Водночас за кредитом із них могли вимагати більше 5 млрд грн. Якби борг у повному обсязі стягнув Фукс, підприємство б опинилося на межі великих збитків. Цілком можливо, як і в ситуації з київським метрополітеном (з нього Фукс отримав кредит такою ж схемою), держпідприємству довелося б різко збільшувати тарифи для пасажирів.

    Тобто фактично в результаті схеми Фуксу б довелося платити всім українцям, які користуються залізничними перевезеннями.

    Однак, на відміну від ситуації в Україні, лондонський суд займає сторону закону. І якби з цього ж прикладу росіянину не дали б провернути схеми з київським метрополітеном, найбільшим ТРЦ столиці, нафтогазовими родовищами, бюджет країни, а, значить, і гаманці всіх українців, зберіг би мільярди гривень.

    Як “прославився” Павло Фукс:

    • У серпні 2018 року Фукс відсудив у комунального підприємства “Київметрополітен” приблизно 2 млрд грн, завищивши суму позовних вимог. Щоб їх виплатити, київській підземці довелося різко підвищити вартість проїзду на 3 грн, з яких 2 грн з кожної поїздки йдуть безпосередньо в кишеню путінського мільярдера.
    • Державна компанія “Надра України” фактично подарувала частку в газовому бізнесі російсько-українському олігарху. В результаті Україна втратила сотні мільярдів гривень.
    • Фукса підозрюють у прикритті схем із відмивання грошей колишнім президентом України й у спробах вивести “гроші Януковича” з України.
    • Підозрюється у зв’язку з кримінальним авторитетом, який є одним із організаторів вбивства екс-депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова.
    • Фукс потрапив під спецрозслідування радника ФБР Роберта Мюллера. За даними американця, деякі з українців, які були на інавгурації президента США Дональда Трампа, намагалися запропонувати “мирні” плани та інші угоди, що збігаються з інтересами Росії.
    • Олігарх намагався в’їхати в Мексику за українським паспортом на підставі візи США, яка була вклеєна в його російський паспорт.
    • Фукс, який перебрався в Україну, може здійснювати свої махінації на її території під заступництвом Кремля. Про це йдеться у розслідуванні Al Jazeera.