France 24 з’ясував, хто і як вливає гроші в економіку «ДНР»

Хто фінансує армію ДНР, відновлення зруйнованих в результаті боїв інфраструктур? Чому проросійські сепаратисти тримають у найсуворішому секреті інформацію про те, звідки беруться гроші? Телеканал France 24 відправився в Донбас, щоб з’ясувати, хто і як вливає кошти в економіку невизнаної республіки.

Військові трофеї і репортаж-постановка

Два роки по тому після самопроголошення «Донецької народної республіки» бої на сході України тривають, незважаючи на оголошений режим припинення вогню. Спеціальний кореспондент телеканалу повідомляє, що озброєні сепаратисти завжди звинувачують українську сторону в порушенні перемир’я. «У нас є достатньо коштів, щоб запобігти всім спробам проникнення українських військ на нашу територію», – каже командир одного з підрозділів сепаратистів.

На питання журналіста, чи допомагає їм Росія, інший командир бригади зі зброєю в руках каже, що ніхто ДНР не допомагає. Все, що є у них – це військові трофеї. Втім, сепаратисти так і не змогли пояснити кореспонденту, звідки стільки «трофеїв» в артилерійських боях, де практично немає «контакту з ворогом». Росія спростовує надання будь-якої допомоги невизнаній республіці, тому і самі сепаратисти не порушують «офіційні правила комунікації».

Цим правилам слідує і місцеве інформаційне агентство Doni. Кореспондент France 24 зобразив на камеру момент, коли командир і один з журналістів агентства обговорюють черговий репортаж. Судячи з розмови, готується постановка: «Зробимо так, як ніби українська сторона порушує перемир’я», – говорить один співрозмовник іншому. «А я одягну хлопців в українську форму», – пропонує інший …

Російське командування – скрізь і ніде

Тим часом камера France 24 фіксує пересування вантажних машин російської армії з уральськими номерними знаками. У ДНР є свої танки, які можна побачити на полігоні в Торезі, а також 50 000 добровольців у армії, повідомляє місцевий міністр оборони.

Колишні бійці батальйону «Схід» кажуть, що отримують 20 000 рублів на місяць, майже 270 євро. Це в чотири рази більше середньої зарплати. Вони пояснюють, що стали більш організованими, оснащеними.

«У нас є достатньо зброї, а тоді нам доводилося бігати за автоматами і мисливськими рушницями … Ось в цьому користь всієї реструктуризації. Ми стаємо державою», – каже лейтенант 11-ї піхотної бригади ДНР.

За багатьма даними, ця «реструктуризація» почалася взимку 2014 року, але в ДНР ніхто відкрито не говорить про роль РФ в цьому процесі. Один з бійців на умовах анонімності повідомив France 24, що верховне командування, яке «вирішує ці процеси» – російське. «Його стільки, скільки потрібно. Воно обчислюється десятками, сотнями людей. Вони – скрізь і ніде. Це стандартна практика: все знають і все мовчать», – каже чоловік.

Будівельні матеріали завозять тоннами

Допомога від Росії не тільки військова, а й економічна. Два-три рази на тиждень члени урядової комісії відвідують зруйновані в ході боїв квартали, щоб скласти список матеріалів, які найбільше потребують власники для відновлення своїх будинків. Таких налічується 3700.

Генеральний директор однієї з найбільших будівельних компаній в ДНР Денис Муринець каже, що будматеріали завозять з Росії не фурами, а цілими вагонами. Поставки обсягом кілька сотень тонн йдуть без затримок. Хто фінансує цю гігантську кампанію по відновленню? Міністерство будівництва і ЖКГ ДНР стверджує, що всі кошториси централізовані трестом «Донбассстрой». Компанія займається оформленням замовлень в Росію, а також подальшим розподілом будматеріалів. Сам директор відмовився давати інтерв’ю France 24.

«Я розумію, що ви хочете про це говорити, але я не думаю, що цього захочуть ті, хто займається фінансуванням. Ми займаємося відновленням, добровольці дають гроші, процес йде», – говорить Денис Муринец.

Незважаючи на те, що гроші в ДНР – тема табу, фінансова система все ж існує. У жовтні 2014 року тут відкрився Центральний Республіканський Банк (ЦРЛ), але через цю установу неможливо здійснювати грошові перекази безпосередньо з російськими банками. Росія не визнає ДНР. Вирішити питання допомогла інша самопроголошена республіка Південна Оссетія, яка на відміну від «Донецької народної республіки» отримала від Москви офіційне визнання. Осетинський банк підписав угоду з ЦРЛ і тепер транзакції йдуть через республіку-посередника Південну Осетію.

Ця офіційна схема представляє безліч бюрократичних труднощів для компаній. Для більш простого способу була створена «небанківська кредитна організація», проте директор донецького ринку «Маяк» говорить, що багато російських постачальники бояться відкривати там рахунок. «Поки РФ офіційно нас не визнала, жодна компанія не має права мати з нами справу», – каже Віктор Степанов.

Націоналізація або рейдерське захоплення

З початком бойових дій продажі на цьому ринку впали на 90%. Але Віктор Степанов зіткнувся з більш складною проблемою: націоналізацією. У ДНР прийняли закон, згідно з яким всі ринки повинні перейти у власність держави. Власникам обіцяють виплатити компенсації, але Віктор Степанов називає процес націоналізації в ДНР нелегальним. «Це називається рейдерським захопленням», – каже директор «Маяка». За його словами, майже всюди один і той же сценарій: озброєні люди приходять на ринок і «виставляють дирекцію за двері». «Звичайно, люди можуть піти в суд, але це марно», – каже Віктор.

Віктор Степанов побоюється, що його «відвертість» може йому дорого коштувати. Він вивіз родину з ДНР. France 24 звернувся за коментарем до голови комісії з націоналізації ринків Сергію Завдовеєву, який пояснив, що у «благодійників республіки» кошти обмежені. «Тому ми приймаємо закони, запускаємо заводи, щоб мати наш власний бюджет і ні від кого не залежати», – каже чиновник. В міністерстві фінансів ДНР ні слова не сказали про «благодійників». Працівники цього відомства повідомили France 24, що бюджет поповнюється тільки за рахунок податків.

Фінансова, політична і військова допомога ДНР з боку Росії стала секретом Полішинеля, про який офіційна влада самопроголошеної республіки воліє мовчати.