До Ради внесли законопроект, який стосується перевірок роботодавців

Група депутатів зареєструвала законопроект № 6087 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та відповідальності за правопорушення у цій сфері».

Як вказують автори у пояснювальній записці, внаслідок зростання мінімальної заробітної плати до 3200 гривень, яка є базою для розрахунку штрафів за порушення, розміри штрафів за порушення законодавства про працю суттєво зросли.

Водночас вони вказують, що фінансово-правова відповідальність має сприяти формуванню фінансової культури і високого рівня правосвідомості в суспільстві та повинна бути одним із засобів фінансового забезпечення належної реалізації прав і свобод громадян України, а не бути джерелом поповнення бюджету.

Проектом Закону пропонуються наступні зміни:

  1. зниження штрафів за порушення законодавства про працю та посилення відповідальності посадових осіб Держпраці за порушення порядку проведення перевірок роботодавців;
  2. визначення підстав для позапланових перевірок роботодавців;
  3. визначення підстав, за яких роботодавець вправі не допустити інспекторів і не нестиме за це відповідальність;
  4. визначення критеріїв того, що вважати недопущенням до перевірки та створенням перешкод при її проведенні;
  5. закріплення правила, згідно з яким при першому порушенні законодавства про працю роботодавцеві вноситься лише припис, а у разі його невиконання – накладається штраф (крім випадку недопуску інспекторів до перевірки без законної підстави);
  6. визначення мінімального граничного строку, який має надаватися роботодавцеві для виконання припису;
  7. визначення строків накладення штрафів за порушення трудового законодавства;
  8. звуження повноважень органів місцевого самоврядування в частині контролю за додержанням трудового законодавства.

На думку ініціаторів, законопроекту, прийняття його сприятиме захисту від зайвого втручання посадових осіб Держпраці у діяльність суб’єктів господарювання при проведенні заходів державного нагляду та зменшенню адміністративного тиску на вітчизняних роботодавців.