Держбюджет 2017 року: хитрощі і хитрощі розробників
Яким буде державний бюджет наступного року – думки експертів.
Кожен раз влада обіцяє чесний і справедливий держбюджет на наступний рік, але проходить час і виявляється, що обіцяти завжди легко. Ось і зараз так багато говорили про мінімальну зарплату в 3200 грн, що в українців з’явилися думки про зростання зарплати в наступному році в два рази, – пише UBR.ua.
Насправді навіть у госбюджетніков не буде такого підвищення. Згідно з проектом держбюджету на 2017 рік, зарплата працівника держслужби першої категорії буде всього 1600 грн. Зараз вона становить 1550 грн. Чому? А все дуже просто. Станом на 1 січня 2017 року прожитковий мінімум заклали на рівні +1544 грн. Тому і посадовий оклад в 1600 грн виглядає солідно. А де ж зарплата в 3200 грн? Це більше повинно стосуватися бізнесу.
На думку розробників держбюджету 2017, за рахунок зростання мінімальної заробітної плати бізнес в наступному році повинен буде заплатити до держбюджету податків з зарплати своїх працівників на 20 млрд грн. Знову хочуть за рахунок бізнесу вирішити проблеми держбюджету. Але чи вийде, це – ще питання.
У минулому році, коли приймали рішення про зниження єдиного соціального внеску, теж було багато розмов про те, що виростуть “білі зарплати” і надходження до держбюджету. Але на практиці все вийшло навпаки.
Загальний фонд оплати праці за перше півріччя 2016 року зріс на 7% порівняно з минулим роком, але при цьому кількість працюючих зменшилася на 0,5 млн. Чоловік.
Великий ризик, що те ж саме станеться і цього разу, коли, замість зростання доходів бюджету, відбудеться масовий відхід бізнесу в “тінь”, і працівників просто не будуть оформляти легально. Щоб уникнути цього, хочуть штрафувати бізнесменів на суму 37 тис. Грн за кажного нелегального працівника. Це, в свою чергу, може привести до зростання реального безробіття, коли бізнес просто замість двох працівників буде брати на роботу одного і платити як одному, а вимагати роботу як за двох. Як завжди, реформи дуже яскраві і амбітні, але економічно безграмотні.
Згідно з прогнозом на 2017 рік, очікується зростання ВВП 3%. Хоча це, звичайно, дуже оптимістична оцінка. Але навіть при такому зростанні ВВП зростання податкового тиску повинне вирости в кілька разів. За проектом держбюджету- 2017, податкові надходження мають зрости на 20%. Що суперечить будь-якій економічній логіці.
При зростанні ВВП в 3%, зростання зібраних податків може становити 3-3,5%, але ніяк не в сім разів більше. Таке зростання збору податків можна забезпечити тільки за рахунок усіленіяфіскального тиску, і саме на це вирішили зробити ставку наші депутати.
У проекті держбюджету-2017 заплановано зростання податків з доходів фізосіб на 24%, акцизів – на 30%, ПДВ – на 40%. Депутати сподіваються, що населення знайде гроші і заплатить підвищені податки зі своїх доходів і заощаджень. Взагалі політика розробників держбюджету на майбутній рік далека від реальної економіки України. Все будується на міфічному зростанні доходів населення, при цьому це зростання нічим не обґрунтовується.
Вважається, що українці самі повинні подумати, де взяти гроші на сплату додаткових податків. Бо зростання реальних доходів не очікується, навіть зростання мінімальної зарплати виявився звичайним піар-ходом української влади.
Зростання доходів держбюджету виправдовується необхідністю фінансування видаткової частини. Але тут є невелика хитрість. Загальне зростання витрат держбюджету на 2017 рік становить всього 14%, що значно менше зростання податкових надходжень. Така різниця пояснюється дуже просто. У 2017 році потрібно починати погашати кредити МВФ, і для цього держбюджету потрібні гроші.
Наша біда в тому, що уряд України бере кредити, в тому числі кредити МВФ, і не думає, як буде погашати. А кредити потрібно віддавати. І ось тепер уряд України хоче за рахунок зростання фіскального тиску на українське населення розраховуватися з МВФ. Цього хоче і Фонд.
Фактично всі рекомендації МВФ зводилися до однієї простої формули: згортання витрат держбюджету і збільшення фіскального тиску. Це успішно і виконали учні МВФ. Зростання економіки України це не забезпечило, але створило проблему з погашенням старих кредитів Фонду.
Такий у нас вийшов держбюджет України на 2017 рік. Ніхто не очікує чуда, але всі чомусь вважають, що десь повинні знайтися гроші, щоб вистачило на всі державні витрати. І не тільки державні.