Давид Арахамія: Місцеві еліти це люди, яких треба уникати на місцевих виборах, а не взаємодіяти

Що криється за протестами в Нових Санжарах з приводу евакуйованих з Китаю, як просувається медична реформа та зняття мораторію на продаж землі. Підготовка до місцевих виборів й критерії відбору до партії.

Про це та багато іншого розповів глава фракція “Слуга народу” Давид Арахамія у програмі “Народ проти” на телеканалі ZIK.

Влащенко: Хто не спрацював? Не спрацював МОЗ, чи уряд? Де солідарність українського народу, розуміння, що ми всі живі люди?

– Сьогодні соромно за країну – дивитися на те, що зараз відбувається. Мені завжди здавалося, що ми живемо всі в одній країні, і коли ми за об’єктивних обставин не могли вивезти наших людей, то всі критикували і казали, що треба ж забирати наших. А як тільки ми забрали наших, і ще людей, з 15 країн, бо вони не могли вивезти, бо там по 1-2 особи… Це не хворі люди, коли вони йшли до літака,  їх перевіряли багато разів – вони просто повинні бути в ізольованому середовищі 14 днів. Такий протокол. Уряд готувався – було більше 10 засідань оперативного штабу, де виявилося, що нема багатьох речей, щоб провести належним чином цей процес. Там і захисні костюми, які потрібно змінювати кожні три години, треба було знайти ізольовані приміщення, які мають окремий водообіг, в яких є спеціальна система обігу повітря, яке можна ізолювати, поставити охорону, і т.і. Були юридичні питання, а сьогодні ВР заблокована, завдяки спротиву голосуванню за ринок землі, і ми не могли проголосувати закони, які б дозволили нам утримувати людину на 14 днів. Бо могли бути такі випадки, що людина дала згоду в Китаї, що вона хоче летіти додому, а прилетівши би сказала, що хоче вийти з цієї лікарні. І ми не маємо юридичного механізму фактично примусово утримувати людину на карантині.

– З одного боку ми маємо протести. З іншого боку санітарна служба зруйнована, ніхто в країні не займається епідеміями. Люди налякані: лікарні скорочуються, первинка зруйнована. Платні послуги ввелися, а страхової медицини немає.  Отже, кожен сам за себе. Звідси паніка, яка вміло підігрівається певними політичними силами.

– Так, велика частина цих протестів підгрунтована страхом від невідомості і необізнаності, що таке цей коронавірус. Якщо зараз подивитися статистику, то це 2% смертності. Є багато інших хвороб в Україні, від яких смертність набагато більше. Але люди залякані, бо всі новини про коронавірус, в світі паніка, і знаючи рівень нашої медицини люди мають право бути знервовані.

– Чи відчуває влада свою відповідальність за те, що відбувається?

– У влади немає іншого сценарію, ніж бути відповідальною за те, що коїться в країні. Кажуть, що Нацгвардія розчистила дорогу, для проїзду людей, і 50% людей можуть сказати, що ті менти знову напали на людей. А хтось скаже, що країна – це держава, а держава повинна бути сильною, і якщо в інтересах держави потрібно розчистити дорогу, щоб проїхали автомобілі, то це потрібно зробити. Це знову розколює людей. Єдиний шлях, як можна цього уникати – це комунікація. Розказувати на всіх телеканалах, робити брифінги. Хоча,  люди не дивляться брифінги. Ми бачимо по статистиці, що подивилося, умовно, 100 тис. людей, а потім – скандальні заголовки, і це дивляться мільйони. Люди подивилися просто стрічку новин, де багато негативних новин, закрили, і в них негативний настрій, сам по собі. І коли в вас негативний настрій, і ви бачите, що когось з Китаю везуть з якою заморською хворобою, а вас маленькі діти, то що ви хочете? Ви кажете: давайте не тут, я, в цілому за, але не в моєму домі. Багато хто каже: давайте в ліс, чи на острів Зміїний. Мені соромно таке чути. Нам треба разом ситуації вирішувати. Не уявляю собі почуття іноземців. Їм сказали, що Україна їх забере, потримає на карантині 14 днів, і поїдете додому. В Харкові 9 кругів ітак зробив 9 кіл над аеропортом перед посадкою,  ред.), не можуть сісти, протести, і вони не розуміють, куди вони потрапили: в Африку чи в Україну.

– Практично всі зараз говорять, що не відчувають результатів медичної реформи, і що є цілі галузі, які зараз паралізовані і не працюють. І одна з них це епідемії.   Хто понесе політичну  відповідальність за те, що служби немає, а епідемії в країні ростуть?

– Політичну відповідальність в цьому процесі повинні нести відповідні фахівці. Зокрема, міністр МОЗ – вони відповідальні за медичні реформу, і за комунікацію цієї реформи, в тому числі.

– Ця служба була зруйнована за пані Супрун. Яку вона політичну відповідальність може понести? Нам обіцяли аудит МОЗ, але, за 9 місяців ми так і не почули результату.

– Дуже багато процесів ініційовано і йдуть, але ж, після реформи соціальної сфери, МОЗ і сама система,  в найгіршому стані в цій країні.

– Є висновки рахункової палати по діяльності пані Супрун. Вони були зроблені за декілька місяців до перевиборів президента.

– Ви зараз кажете про якісь маніпуляції і можливі кримінальні наслідки. Цим повинні займатися відповідні органи. Люди так звикли, що питають мене по всіх питаннях, нібито ми і прокурори, і судді, і лікарі, зараз. Я безпосередньо не маю відношення до цього, але точно знаю, що у нас на комітеті, на засіданні так званої малої фракції, коли збираються голови фракції та голови комітетів, і ми викликали пані Скалецьку, щоб вона доповіла стан другого етапу реформи. Це коли є опорні шпиталі, і низка просто лікарень. Бо багато маніпуляцій йде з цього приводу. Люди на округах кажуть, що закриваються лікарні, а коли питаєш в міністерстві, то вони кажуть, що не зачиняються, а переходять на баланс міста, але звільняється головний лікар і бухгалтер, а сама лікарня залишається. Звичайно, головний лікар не хоче втратити місце роботи, свій вплив, і він роздуває цю інформацію.

– Хто керує охороною здоров’я в Україні: пані Скалецька, чи Михайло Радуцький?

– Міністр керує – пані Скалецька.

– Як ви оцінюєте рівень її керування, на сьогодні?

– Якби ми почули звіт, тоді я б міг дати оцінку.

– Дивно, що ви не бачили звіт, бо всі вже бачили – була презентація.

– Презентація і звіт – це різні речі. В звіті детальна інформація, а презентація – по верхах.

– Гончарук мав роздати звіт в ВР, за законом, за два тижні, щоб ви його вивчили і могли задаи питання. Чому він його не роздав?

– Це до пана Гончарука.

– В звіті уряду немає ні слова про те, що МОЗ проводить якийсь аудит. Для того, щоб українці менше хворіли,  уряд затвердив 6 стратегій. Там нема пояснень, чи стали люди менше хворіти від цих стратегій. І сам звіт  – це плани, що ми будемо робити далі, але про конкретну роботу щодо тих стратегій і що це означає – немає. Яскравий приклад: Уляна Супрун влітку прийняла одну стратегію, де був номер США – у випадку інфекції треба дзвонити в інфекційний центр США. А це був протокол, як мають працювати українські лікарі. Ви кажете, що ви чекаєте звіт, а він з понеділка на сайті. І там написано, що в МОЗ все добре. Ви з цим згодні?

– Не згоден. Я, може,  недосвідчений політик, але я 40 років живу в Україні. В мене 6 дітей, час від часу ми ходимо в лікарні, і всі люди, які ходять в лікарні, ніколи вам не скажуть, що вони задоволені станом медицини в Україні.

Маляр: Чи у вашій провладній команді є група людей миттєвої реакції на такий серйозний соціальний запит, як ці протести? Тому що потрібно було до цих людей поїхати і зайнятися просвітницькою інформацією.

– Такої команди немає, але є функції. Є офіс комунікацій, є оперативний штаб,  який має це робити. Оперативний штаб складається з ДСНС, Нацполіції, МОЗ, Міноборони. Така група інформаційного реагування, напевно би, не завадила.

Влащенко: Цим мають займатися люди, які відповідають за інформаційну безпеку в Україні. Не закони писати, які цензурують журналістів, а займатися речами більш масштабними.

– Ми хотіли зробити евакуацію відкритою. Але це викликало таку реакцію, яка була несподіваною.

Подлуцький:  14 лютого  Обуховська района  рада зібралася на сесію, на якій було тільки одне питання. І там вирішили, що оцих громадян приймати до себе не будуть. Ви кажете, що ви не чекали, а це були очевидні дзвоники, тому що слідом за Обухівом пойшов весь київський регіон. Це непрофесіоналізм, як мінімум, головотяпство, як максимум, і це шкідництво, причому, інформаційне.

– Коли трапився Обухів, план вже був затверджений і почав свою реалізацію. Виявилося, що в країні всього 25 або 27 закладів для карантину. Потім сформували список цих закладів, керуючись тим, що ці заклади повинні бути подалі від міст-мільйонників, щоб унеможливити панічні настрої. Потрібен був заклад приблизно на 100 койко-місць: 25 плюс 27, плюс медики та обслуговуючий персонал. Таким чином було вибрано декілька локацій, але до останнього дня ніхто не розповідав, яка локація. Ми дізналися про Нові Санжари тільки вранці, для того, щоб мінімізувати негативні наслідки. Я не вірю досі, що без підігріву, без нагнітання паніки, прості українці своїх власних людей не приймуть на карантин.

Лямець: Як партія “Слуга народу” має намір залучати на свій бік місцеві еліти, виборців, які інструменти ви будете використовувати? Де ви візьмете гроші на місцеві вибори?

– Місцеві еліти, зазвичай, це люди, яких треба уникати на місцевих виборах, а не взаємодіяти. Філософія партії “Слуга народу” – це перезавантаження влади. Місцеві еліти – там контрабандисти, чорні фермери, напівбандити, і вони, як правило, в містах і рулять. І треба нам знайти модель, при якій ми могли б мінімізувати. Наприклад, в моєму рідному Миколаєві неможливо зробити повне перезавантаження, але можна зробити перезавантаження на 60-70%, що для Миколаєва буде таким собі квантовим стрибком, з точки зору політичного управління.

– А що ви будете робити для того, щоб при падаючих рейтингах взяти 60-70%?

– Дійсно, з одного боку є зниження рейтингу партії, і, на жаль мої колеги по фракції цьому дуже часто сприяють. З іншого боку є незмінно високий рейтинг президента. Власне, це і є та об’єднуюча платформа, яка тримає нашу фракцію. І таким чином ми хочемо відібрати людей, використовуючи соціальні ліфти, в регіонах. Люди не розрізняють, для них просто є слово “влада”.

Влащенко: А методологія відбору буде змінюватися? Попередня була не дуже.

– Так. Методологія була турборежимна. Зараз є більше часу. Ми робимо профілі кандидатів – прагнемо підняти якісний рівень кандидатів. Що стосується фінансування, то відповідно до закону про фінансування партій ми отримали пристойну суму. Розгорнути штаби і оплатити національну рекламну кампанію – грошей достатньо. Але в місцевих виборах є багато інших супутніх витрат. Ми розраховуємо використовувати краудфандінг. Наприклад, є хороший бізнесмен, який не брав участі в жодних корупційних історіях, і він має політичні амбіції. У нього є гроші, а у хлопця-активіста, немає грошей, а він може бути корисний громаді. Умовно, потрібно домовлятися з бізнесменом, щоб він фінансував і себе і того хлопця.

Лямець: Чим ви буде платити бізнесменові, потім?

– Нічим. Це бізнесмен, який доріс своїми мізками до рівня, коли він розуміє, що це не заробіток, йти в міськраду, або в облраду. Він живе в цьому місті, в місті погано, і якщо не він, то у міста майбутнього немає. Такі люди є. Їх не так багато в кожному місті, але вони є, і ми хочемо залучити їх на свою сторону.

– Радуцький в прямому ефірі дав зрозуміти, що навіть якщо в країні буде вірус, то країна справиться, є 5000 ліжок. Чи справді країна не готова, чи Радуцький брехав?

– Одна справа, коли вам треба прийняти людей, щоб вони могли пройти обсервацію, і інша справа, коли епідемія, і їх треба лікувати. З точки зору лікування, це те, що казав пан Радуцький: бойова готовність 24\7, лікарів інфекціоністів майже мобілізували.

– Чому на 5000 койок люди не могли проходити обсервацію.

– Для того, щоб унеможливити будь-яку вірогідність розповсюдження, треба було зробити окреме середовище.

– Так само пан Радуцький казав, що ведеться повна робота з департаментами охорони здоров’я по всій країні. І раптом у Львівській області лікарі співають гімн, дізнавшись, що туди не везуть людей. Що це?

– Я не можу сказати, що це – для мене це жахливе видовище. Люди давали клятву Гіппократа, вони повинні лікувати всіх нас, а вони співають гімн України, радіючи, що до них не їдуть хворі. Я не розумію.

– А яка буде реакція щодо тих лікарів, які відмовилися приймати хворих?

– В нашому законодавстві є декілька видів покарань.

– Як ви думаєте, вони можуть лишитися працювати?

– Ви самі знаєте, яка ситуація з лікарями. Якщо зараз звільніти всіх за все… дисциплінарне треба покарання якесь.

Маляр: Вам у фракцію треба було відібрати 250 людей. Університети щороку набирають значно більше і знаходять критерії, як відібрати студентів. Які критерії відбору депутатів у вашій фракції ви використовували, що тепер вилазять такі люди, які навіть говорити не вміють?

– Майже всі скандали пов’язані з мажоритарниками. Списочники відбираються партією більш ретельно. Мажоритарники вже мають певну підтримку на своєму окрузі. Це ж не ми, як партія, кажемо.

Влащенко: Не в цьому випадку.

– Представницька демократія це значить, що повинні бути і лікарі, і вчені, і адвокати.

– Цього разу пройшли саме ті люди по мажоритарці, за яких ви взяли відповідальність. Вони йшли під вашим брендом. Багатьох і не знав ніхто.

– Дійсно, було мало часу, щоб перевіряти. Наприклад, ситуація з Іванісовим дуже показова.

Маляр:  Але ж ви говорите, що ви відбирали людей, які були відомі в тій місцевості. А там дуже добре про нього знають.

– Ви не праві. Якщо ви зараз поїдете на його округ, то там люди кажуть, що це маніпуляція, що він не був в тюрмі. З його округи багато підтримки. Так буде і на місцевих виборах – ситуація буде іншою.

-Тобто, критерій відбору – відомість людини?

– І політичні амбіції.

Підлуцький: Насправді на цих виборах голосували не за мажоритарників, а за Зеленського. Спочатку ви говорите, що держава несе відповідальність, має зробити те і те, але держава цього не зробила. А потім ви говорите, що преса – негідники, скандальні заголовки пишуть. Це не скандальні заголовки. Коли Тернопільська обласна рада каже, що ми не хочемо тут бачити людей з Китаю – це просто заголовок, констатація факту. Сама реальність вже скандальна. Карати треба не лікарів, а тих, хто сидів у оперативному штабі і відповідав за моніторинг інформаційного поля, за реагування та попередження. Ви, як правляча команда, у чомусь хоч компетентні?

– Якщо взяти парламент, за який я несу відповідальність разом з Разумковим, враховуючи, що у нас монобольшість, то, якщо відмотати на кілька років назад, зовсім були інші історії, хто що вкрав, і т.д. іншого масштабу. Слава Богу, що у нас таких історій немає. Перші 100 законів, умовно, які ми прийняли, ми самі не писали – вони були розроблені дуже давно, і лежали на полиці. Це і є результат роботи парламенту. Я один раз прийшов в картатій сорочці і одержати 1200 згадок в ЗМІ, що я прийшов в картатій сорочці. Це той дискурс, який ми хочемо побачити в нашому суспільстві? Або ми хочемо побачити, які закони, як вони змінять наш добробут?

– Ви прийняли дуже багато законів, серед них є і хороші. Але є і відверто шкідницькі, на який ви зараз списуєте, що ви зараз паралізовані, на земельний законопроект. Але питання було в тому, що всі вважали вас фахівцями в комунікаційних технологіях, а ви сіли в калюжу. Питання – так в чому ви фахівці?

– Країна велика, а органів багато. Оперативний штаб – це Кабмін, у них є свої комунікаційні служби.

Лямець: Я спостерігаю за голосуванням за законопроєкт по землі. Я розумію, що сама суть цього процесу зводиться до того, що раз послав Господь 4000 правок, то потрібно їх методично, по процедурі, просто злити.

– Так і є.

– З чого я розумію, що у вас є заздалегідь затверджений алгоритм, і ви від нього відмовлятися не хочете. А ви допускаєте, що серед цих правок є правки, до яких можна прислухатися? Суть цієї реформи зводиться до того, що землю насамперед куплять ті місцеві люди, яких варто побоюватися. Чому влада, уряд не коригує саму суть земельної реформи, щоб це не було чергове пограбування, як це було в 90-х роках, при приватизації великого бізнесу, а щоб це був цивілізований механізм, від якого виграли б дійсно люди, що живуть в країні.

– Всі ці правки були пройдені на профільному комітеті. І там є така штука, яка називається розбалансування закону. І можна прийняти якусь правку, ми розбалансуємо проєкт, і тоді потрібно проводити і третє читання. Я не хочу паралізувати парламент ще раз, тому ми кілька правок взяли вже. І йдемо до того, що законопроект з тими правками, які врахував комітет, він і буде фінальним документом. Люди бояться продажу іноземцям, тому президент виступив з ініціативою заборонити, поки цей страх не пройде. Зараз же люди продають земельні паї. Опозиція намагається маніпулювати, але зараз ринок землі є. Наше завдання – виправдати, легалізувати той ринок, який вже є, паралельно ми працюємо над кадастром. Змінили весь менеджмент, об’єднали 12 кадастрів. Розбираємося з ділянками, на які є паї у кількох людей, на продаж вони ні в якому разі не можуть піти. Порозчищаємо, зрозуміємо, з чого цей ринок складається, які транзакції проходять, і тоді настане другий етап, який ми будемо обговорювати з усіма людьми, для того, щоб зрозуміти яким способом рухатися до другого етапу цієї реформи. Це в інтересах усіх громадян України.

– Після другого читання ви ж уже по суті приймете. Що ви ще будете обговорювати?

– Є ще 6 законопроектів, які супроводжують цьому ринку землі. Це тільки про оборот землі.

Підлуцький: Так, там ще страшніше.