Чиновниця з НАЗК, яку засудили за корупцію, рік “перевіряла” декларації

Тетяна Шкребко, яка раніше перебувала на посаді заступника голови Першого відділу Департаменту фінансового контролю НАЗК, була засуджена на 5 років умовно. Причиною кримінальної справи проти чиновниці стало викрадення у податкової служби близько 3 млрд гривень.

Тетяна Шкребко займала посаду заступника керівника – керівника Першого відділу Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя аж до липня 2017 року, хоча вирок, яким вона обвинувачується одразу по трьох статтях Кримінального кодексу, був винесений ще 1 вересня 2016 року.

Чиновницю мали звільнити з посади, коли судовий вирок набрав чинності. При цьому цей вирок, який є у розпорядженні журналістів програми “Схеми”, відсутній у Єдиному судовому реєстрі України.

Раніше цей вирок Печерського суду від 1 вересня 2016 року, згідно з яким Шкребко отримала до 5 років позбавлення волі умовно, проаналізувало та процитувало видання “Наші гроші”.

Українське законодавство забороняє засудженим за вчинення умисних злочинів займати державні посади.

Так, за словами юриста громадської організації “Центр протидії корупції” Олени Щербан, згідно зі статтею 84 Закону України “Про державну службу”, службовець має бути звільнений суб’єктом призначення через 3 дні після оголошення щодо нього вироку.

“Закон чітко говорить, що особи, стосовно яких були вироки про визнання їх винуватими в умисному злочині, навіть не обов’язково корупційному, втрачають право на державну службу і мають бути звільнені протягом 3 днів після повідомлення про вирок. Тобто фактично вона не мала права працювати на посаді весь час після вироку”, – зазначає Олена Щербан.

Одна із важливих проблем того, що Тетяна Шкребко продовжувала брати участь в перевірках декларацій, – всі винесені рішення комісією за участі чиновниці можуть бути оскаржені в суді.

“Якщо особа, яка в НАЗК здійснювала перевірки, готувала доповідні, втративши при цьому право на державну службу, то всі речі, які вона здійснювала, можна ставити під сумнів: вона як посадовець не мала на це права”, – коментує Олена Щербан. Журналістам “Схем” вдалося зв’язатися з Тетяною Шкребко телефоном. Щоправда, коментувати ситуація вона не захотіла. “Це неправильна інформація” – єдине, що вона відповіла на запитання про те, як вдалося протриматись на посаді протягом майже 9 місяців з моменту винесення вироку.

“Схеми” направили запит до НАЗК із питаннями, чому Тетяна Шкребко не була звільнена з посади після набрання чинності вироком щодо неї. Відповіді на момент публікації не надходило.

Окремо юристи припускають, що можуть бути й інші порушення. “Керівник міг взагалі не дізнатися про це (про вирок Печерського суду – ред.). Тут йтися може вже про інші правопорушення, вчинені іншими особами, які умисно, в тому числі безпосередньо сама корупціонерка, не повідомляли про вирок, як і відповідні органи державної влади”, – каже Олена Щербан.

“Якщо особа, яка в НАЗК здійснювала перевірки, готувала доповідні, втративши при цьому право на державну службу, то всі речі, які вона здійснювала, можна ставити під сумнів: вона як посадовець не мала на це права”, – коментує Олена Щербан.

Керівниця Шкребко Ганна Соломатіна повідомила, що інформація про обвинувальний вирок щодо Тетяни Шкребко була відомою керівництву антикорупційного відомства.

“Коли я очолила департамент (16 червня 2017 року – ред.), вона була у відпустці. Керівництво про вирок знало, бо про нього доповідав завідувач сектору запобігання та виявлення корупції в НАЗК. Коли я дізналась, відразу поставила питання про її звільнення, але за неї приходили “просити” інші керівники. Саме Тетяна Шкребко відповідальна за те, що в межах перевірок декларацій Олександра Данилюка, Олега Ляшка, Нестора Шуфрича та Олени Сотник взагалі не робилось запитів”, – розповідає вона.

Тетяна Шкребко пішла з НАЗК у липні 2017 року.

Як раніше повідомлялося, екс-глава департаменту фінконтролю Національного агентства із запобігання корупції Ганна Соломатіна заявляє, що правоохоронці саботують розслідування щодо її матеріалів, які викривають корупцію в НАЗК.

Додамо, що протягом січня-листопада 2017 року голові Національного агентства з питань запобігання корупції Наталії Корчак нарахували 987 тисяч гривень зарплати та надбавок з вирахуваними податками.