Авіатроща в Ірані: The New York Times відтворило рейс PS752

На борту перебувало 176 осіб, усі вони загинули.

Видання The New York Times детально відтворило рейс PS752 українського літака МАУ, який розбився під Тегераном і внаслідок чого загинуло 176 осіб. Відповідне відео розміщене на сайті ЗМІ.

blob:https://www.nytimes.com/4cd8e7a7-3dc6-4532-80a1-fc8cd29469e4

Рейс літака тривав усього 7 хвилин. Відділ The New York Times, який займається розслідуваннями за відкритими даними, детально проаналізував та поетапно відтворив події того дня.

У перші години 8 січня Іран запустив кілька балістичних ракет по американських військових об’єктах в Іраку. Таким чином іранці прагнули помститися за вбивство генерала Касема Сулеймані. Після цієї атаки сили протиповітряної оборони Ірану були у повній бойовій готовності. Вони очікували можливу відповідь з боку США.
4 години потому із міжнародного аеропорту імені Імама Хомейні у Тегерані готується до вильоту рейс PS752 авіакомпанії МАУ. О 6:12 за місцевим часом (4:42 за Києвом) літак злітає. Він летить так, як і зазвичай, прямує за північно-західним напрямком та за 3 хвилини набирає висоту близько 8000 футів (2,4 км). До цього часу літак відображається на радарах, а усі транспондери передають сигнал.

Авіатроща в Ірані: The New York Times відтворило рейс PS752

Близько 6:14 за місцевим часом (4:44 за Києвом) електронні системи перестають працювати і літак передає останній сигнал. Досі невідомо, чому це сталося. Однак літак продовжує летіти і за кілька секунд у нього влучає ракета. Цей момент зафіксований на одному із відео з місця події. На ньому видно ракету, яка влучає в літак, після чого він загоряється.

Усього за кілька кілометрів від місця влучання ракети розташовані кілька секретних військових баз Ірану, на яких розташовані протиповітряні системи. Одна із камер відеоспостереження зафіксувала запуск ракети близько 6:15 за місцевим часом (4:45 за Києвом). За кілька секунд вона влучає у літак.

Командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових ісламської революції заявив, що оператор системи ППО сприйняв пасажирський літак за крилату ракету. “На жаль, через поспішне рішення однієї людини сталася ця велика трагедія”, – підкреслив він.

Незважаючи на потрапляння літак продовжував летіти кілька хвилин. Достеменно невідомо, яким був його подальший рух, однак упав він за 16 кілометрів від місця останнього сигналу. Є інформація, що літак розвернувся у бік аеропорту. Близько 6:19 за місцевим часом (4:49 за Києвом) очевидці зафільмували літак, який поступово знижався. Ймовірно, на борту літака стався другий вибух буквально перед ударом об землю.

Уламки літака розкидало на відстані близько 1500 футів (457 метрів). Чи не найдалі від місця падіння були знайдені уламки хвоста та шасі літака. Також на місці події було знайдено багато особистих речей пасажирів: дитячі іграшки, одяг, фотоальбоми. За кілька днів Іран визнав свою провину, заявивши про “людську помилку” у період високої напруженості.

Нагадаємо, вранці 8 січня у столиці Ірану Тегерані розбився український пасажирський літак авіакомпанії МАУ, який виконував рейс “Тегеран-Київ”. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, ніхто не вижив. Увесь екіпаж, а також два пасажири були громадянами України. Відомо, що на рейс зареєструвалося 169 пасажирів, втім, двоє людей так і не сіли на борт літака. Наступного дня до Ірану вирушив борт авіації ЗСУ із 45 фахівцями різних галузей, які були залучені до з’ясування обставин катастрофи літака авіакомпанії МАУ. На час встановлення обставин авікатастрофи всі українські авіакомпанії тимчасово припинять польоти у повітряному просторі Ірану та Іраку.

Від самого початку іранці заявили про те, що причиною авіакатастрофи стала технічна несправність літака. Однак вже увечері 9 січня одразу кілька провідних американських видань і телеканалів повідомили про те, що Boeing 737-800 “Міжнародних авіаліній України” був помилково збитий Іраном одразу після зльоту з аеропорту Тегерана. З’явилися фото уламків ракет, якими могли збити літак, а також відео моменту трагедії. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон із посиланням на дані  розвідок та союзників країн повідомили, що літак був збитий іранською ракетою земля-повітря. Президент США Дональд Трамп назвав катастофу літака “підозрілою”. Глава Білого дому, вважає, що літак міг розбитися не через технічну несправність, а через те, що “хтось на тому боці міг припуститися помилки”. На наступний день докази збиття ракетою знайшли і українські експерти, які працювали на місці події та врешті отримали доступ до передньої частини літака.

Уранці 11 січня Іран офіційно заявив, що ракета “земля-повітря” збила літак МАУ . В офіційній заяві йдеться про те, що трагедія сталася через “людський фактор”. Літак помилково сприйняли за ворожий об’єкт після того, як він повернув у бік військового центру Корпусу вартових Ісламської революції. За кілька годин до катастрофи іранські військові обстріляли дві військові бази США на території Іраку.

Президент Ірану Хасан Роухані назвав трагедію “непрощенною помилкою” і заявив, що країна продовжить розслідування катастрофи українського літака. Своєю чергою лідер України Володимир Зеленський сказав, що Україна чекає від Ірану повного визнання провини у збитті літака МАУ, проведенні розслідування та поверненні тіл загиблих.