Антимонопольний комітет оштрафував облгази на 278 мільйонів за неправомірні донарахування в платіжках

Антимонопольний комітет України (АМКУ) прийняв рішення в 16 справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем шляхом донарахування споживачам плати за газ понад показання лічильників.
Як повідомляє прес-служба АМКУ, загальна сума накладених штрафів складає 278 млн грн

Згідно з повідомленням, 16 груп компаній, в кожну з яких входять облгаз і збутова компанія, в період з грудня 2015 по серпень 2019 року займали монопольне (домінуюче) становище на ринках комплексної послуги з розподілу і постачання природного газу побутовим споживачам в межах відповідних територій.

“Ці компанії з жовтня 2018 року по серпень 2019 року при здійсненні комерційних розрахунків донараховували обсяги використаного побутовими споживачами природного газу понад обсяги, визначені лічильниками, тобто, зловживали своїм монопольним (домінуючим) становищем на зазначеному ринку“, – встановив Комітет.

АМКУ констатував, що дії зазначених компаній призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

За вказані порушення Антимонопольним комітетом накладено штрафи на групи “Вінницягаз” (21 млн грн), “Волиньгаз” (13 млн грн), “Дніпропетровськгаз” (34 млн грн), “Житомиргаз” (11 млн грн), “Закарпатгаз” (18 млн грн), “Запоріжгаз” (14 млн грн), “Івано-Франківськгаз” (10 млн грн), “Київоблгаз” (49 млн грн).

Крім того, оштрафовані групи “Львівгаз” (13 млн грн), “Миколаївгаз” (14 млн грн), “Рівнегаз” (5 млн грн), “Сумигаз” (10 млн грн), “Харківгаз” (33 млн грн), “Хмельницькгаз” (12 млн грн), “Чернівцігаз” (7 млн ​​грн) і “Чернігівгаз” (13 млн грн).

Разом з цим, Антимонопольний комітет також зобов’язав зазначені групи компаній припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції та усунути наслідки порушення законодавства, здійснивши перерахунок побутовим споживачам в частині визначення фактичного обсягу споживання (розподілу) природного газу на підставі даних лічильника газу, починаючи з жовтня 2018 року .

Як повідомлялося, раніше Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) заявила, що оператори газорозподільних систем не мають права наводити обсяги спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків.

У Нацкомісії вказали, що витрати операторів ГРС на закупівлю природного газу для покриття виробничо-технологічних витрат включаються в тариф на розподіл природного газу